| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un caine, de preferabil un saint bernard. Cei care au imi puteti spune cum e sau sa-mi dati alte rase de caini (talie mare).

5 răspunsuri:
| Bøøgey a răspuns:

Eu am un Malamut de Alaska. Nu prea ti-l recomand. laughing E mare, e frumos, e energic, e inteligent, da' e al dracului de incapatanat. E dificil de crescut.

| Dayuuum a răspuns:

Eu nu iti recomand un saint bernard. E mult de munca cu el. Este frumos, intr-adevar, dar nu o sa ai rabdare sa te chinui cu el. Eu ador rasa Samoyed. Este de talie maricica, si este superb. Nici acesta nu e prea usor de crescut, dar este un caine minunat. Uite un link cu aceasta rasa de caine:
http://www.youtube.com/watch?v=Mu6PFTvY8GU
http://www.youtube.com/watch?v=L6vHb-xix2o
http://www.youtube.com/watch?v=hlRBd4sLhEc
EU IL ADOR. Sper ca te-am convins sa iti iei si tu unul. Bafta

| nyko98765 a răspuns:

Eu recomand un ciobanesc carpatin vei fi uimita cat de mare si de frumos va creste happy

| MihaelaMihaa a răspuns:

Saint Bernard-ul este un caine foarte frumos dar necesita multa ingrijire si multi bani. Mananca foarte mult, trebuie tuns periodic la fel ca majoritate cainilor, plimbat etc, iar cand e de scos la plimbare, dupa ce a trecut de varsta de pui necesita forta pentru a-l putea tine in lesa.

| AlinAdrian1992 a răspuns:

Saint Bernard-ul este un caine superb dar necesita multa atentie, un dresaj adecvat si o situatie materiala destul de buna a proprietarului, pentru ca au nevoie de hrana de calitate, suplimente, vitamine. Deci este destul de costisitor. Daca nu, te poti orienta si la alte rase de caini de talie mare. Depinde ce vrei sa faca acest caine.