| Theseus a întrebat:

Alexandru cel Mare era gay sau avea tente din astea? :-o

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

In timpurile acelea sa fii gay ( adica sa ai relatii sexuale cu persoane de acelasi sex) era considerat normal. Nu trebuie analizate obiceiuri specifice unei perioade istorice prin prisma moralei contemporane. Am indicat intelesul termenului gay in raport cu epoca aceea tocmai pentru a evita confuziile si/sau tendinta de a extrapola acelei epoci intelesul actual al termenului. Astfel a nu se intelege ca Alexandru era un tip bine facut care se imbraca cu gust si usor efeminat ce facea din faptul ca era gay un steag al personalitatii proprii. Dimpotriva daca ai fi putut sa-l intrebi direct asta, nici macar nu ar fi inteles intrebarea pentru ca in perioada aceea toti barbatii practicau relatii sexuale cu persoane de acelasi sex, si nu numai barbatii, pentru ca societatea era astfel construita. Deci termenul modern nu se prea potriveste cu epoca. De exemplu practicile homosexuale erau prezente si comune in armata spartana, dar au fost cai mai temuti razboinici ai omenirii, iar modul de organizare si principiile de antrenament spartane sunt si astazi practicate in armatele moderne. Deci daca vrei sa stii daca Alexandru practica relatii homosexuale, mai ales in timpul campaniilor militare, raspunsul este da. Daca insa, vrei sa stii daca Alexandru era gay, in intelesul modern al termenului atunci raspunsul este mai degraba nu.

3 răspunsuri:
| Dzeko7 a răspuns:

De unde ai aflat asta? Eu nu am mai auzit niciodata lucrul acesta.

| Daniel2836 a răspuns:

NU era nici una nici alta. Nici macar nu era.

| LoLiLop a răspuns:

Eu am auzit de Leonardo da Vinci