| IIIshaneIII a întrebat:

Am aflat ca Vodafone cumpara upc,eu sunt abonat upc, daca nu mai platesc serviciile ce se intampla?

A) devin client Vodafone cu restante
B) devin client Vodafone fara restante
C) imi este reziliat automat contractul si nu mai sunt nici un fel de clientwinking

D) spuneti voi nu mai am ideii.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Evident că A. Pentru că ei preiau și contractele existente. Dacă vrei, poți să mergi acum la UPC și să reziliezi contractul (plătind orice sume mai ai de plată) și atunci scapi de javrele de la ex-conex.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Evident ca A.

| laSoledad a răspuns:

O firma e compusa din patrimoniul sau. Patrimoniul sau inseamna ACTIVE si PASIVE. Activele sunt proprietatile firmei - cladiri, echipamente, stocuri, banii pe care ii are de incasat din plati amanate, bani lichizi si depozite, baza de clienti, marca firmei etc. Astea toate sunt in proprietatea firmei.
Pasivele reprezintă capitalul propriu al firmei si datoriile acesteia fata de terti.
Cand o companie este vanduta, compania care o cumpara ii achizitioneaza totalitatea patrimoniului ei. Adica, ii cumpara si proprietatile, dar si datoriile. Iar banii/restantele pe care tu trebuie sa le platesti sunt niste sume de bani in proprietatea firmei care trebuie recuperate (=creante). Ei ti-au oferit servicii in schimbul sumelor pe care trebuia sa le platesti. Faptul ca Vodafone e acum proprietarul, asta nu schimba cu nimic situatia de plata. Numai ca sumele ce trebuie recuperate nu se mai duc in contul UPC, ci in contul lui Vodafone, pentru ca sumele de recuperat sunt acum in proprietatea lui.

| Elena_Maria_1997_yqzB a răspuns:

Daca nu mai platesti, devii client restant, si dupa ce esti somat, in caz ca tot nu platesti, situatia ta se v-a trimite unei firme de recuperari care la fel, te v-a soma, si daca nici la ei nu platesti, iti pot pune proprire pe salariu, si daca nu ai un job se poate ajunge sa ti se puna proprire pe casa si sa nu mai poti plati impozitul la casa/apartament/masina pana nu achiti restanta. Chestiile astea se duc din rau in mai rau deci nu te complica...

| laSoledad a răspuns (pentru Elena_Maria_1997_yqzB):

*va trimite
*va soma
Este o forma de verb la viitor aici.

In rest, e adevarat.