| Cristi599 a întrebat:

Am cumparat un PC nou, 8 GB RAM, procesor Intel core i5, placa video nVIDIA geforce ti 2 gb, s.a.m.d.

Avea un sistem de operare preinstalat, fiind vorba de ubuntu 14.04. Initial am vrut sa instalez windows 7 ultimate versiunea pe 64 de biti, dar, surpriza: nu imi aparea cursorul de la mouse. Mouse-ul este total functionabil, am incercat si cu altele care le-am avut in trecut, rezultatul este acelasi.
Intrebare: De la ce vine asta si cum as putea rezolva aceasta problema?

7 răspunsuri:
| GoogleUser a răspuns:

Aceasta problema poate sa aiba mai multe motive:
1)Cursorul nu apare deoarece nu este bun windowsu, daca este piratat.
2)Windowsul nu are preinstalate driverele pentru mouse.
Sfat:
Incearca sa bootezi alt Windows.

| Cristi599 explică (pentru GoogleUser):

Ma gandeam si eu la asta, azi dimineata. O sa incerc windows 8 / 8.1 si voi vedea daca este la fel. Multumesc de sfat, voi incerca si vedem.

| Gizăz a răspuns (pentru Cristi599):

A fi sau nu piratat nu are nicio legătură. PC-ul a venit cu un CD cu drivere. Ce scrie pe el? Compatible with Windows cât? Trebuie să pui WIndows-ul specificat acolo.

| Cristi599 explică (pentru Gizăz):

Pe graphics card imi scrie ca e compatibil cu windows xp 32/64, 7 32/64, vista 32/64, 8 32/63 si 8.1 32/64. Pe cel de la ASRock (nu stiu de la ce e cd-ul asta, whatever) scrie doar versiunea (IIH81-14 v 1.4) si cam atat. sad

| Gizăz a răspuns (pentru Cristi599):

Păi e făcut pe piese?

| GoogleUser a răspuns:

Deci si eu te sfatui sa-ti pui windows 8.1, este cel msi bun si nu consuma resurse si se misca foarte bine.

| Cristi599 explică:

Am reusit sa-l fac, mi-a mers cu windows 8.1 64 bit. Whatever, multumesc tuturor pentru ajutorul oferit!