| cawisemy a întrebat:

Am internet prin router/ romtelecom clicknet/ netul accesez prin cablu,
Dar ma gandesc oare pot accesa netul si prin wireles, ca nu am chef sa trag cablurile dupa laptop prin toata casa? si daca da, de unde i aflu parola?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe aceste routere montate numele hotspot-ului si parola de acces wi-fi sunt scrise pe o eticheta lipita pe partea inferioara al cutiei routerului.
Identifici routerul dupa acest nume in lista posturilor wi-fi pe care le vede laptop-ul /telefonul tau, (de obicei este cu cel mai mare semnal cand esti in acelasi camera cu routerul si aparatul), dai conectare, dupa care introduci parola de conectare (tot de pe eticheta)...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Tu vorbesti de hostpoturile montate de provider in oras? Daca da, trebuie sa iti faci cont din contul de client, apoi cand accesezi o pagina iti va cere sa intri in cont, nu e nimic scris pe eticheta, acelea sunt doar pentru clienti.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa te dumiresti daca-i vorba de router sau modem. E o diferenta! Daca spuneai denumirea ne lamuream si ne lamuream si daca are WiFi. Daca are WiFi se actioneaza dupa instructiunile care-l insotesc. Daca nu te descurci scrie in raspunsul tau numele si modelul obiectului.

| untu a răspuns:

Vedeti eticheta din spatele routerului/modemului! cu codurile pentru router! Aflati adresa IP pentru calculator si router si intrati acolo si uitati la setarile gatway!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident, trebuie sa il configurezi tu, mai mult ca sigur ai primit un CD cand l-ai cumparat.