| MarianDaniel a întrebat:

Am nevoie putin ajutor. Am un televizor marca Thomas.fiindca mi s-a stricat telecomnda am laut una pilot.nu mai stiu cum am facut-o sa mearga, dar stiu ca nu prin cod pentru ca nu era cod pentr thomos la insctructiuni. Am folosit cautarea automata. Acum am apasat pe ceva din greseal si nu mai merge. Si nu mai stiu ce a fac pentru a a functiona. Stiu ca trebuia sa tin pasat pe un buton CODE sau ceva de genul dar nici maca nu stiu care e acela pentru ca mi sau sters butoanele. Telecomanda este asta:
http://i53.tinypic.com/34r8x0g.jpg

VA rog frumos, daca stie cineva pe ce trebuie sa tin apasat, si daca spune un anumit buton sa zic si care este acesta pentru ca nu pot imi dau seama.va rog frumos

Răspuns Câştigător
| titi a răspuns:

Nu e telecomanda pilot,la alea nu e nevoie de coduri, e una universala.E asta, cred http://www.telecomenzi-shop.ro/......-1164.html Uite cum faci:apesi TV, dupa aia SET+TV, ledul trebuie sa fie aprins.Cu televizorul aprins apesi butonul de inchidere POWER la cateva secunde.Cand televizorul se stinge te opresti din apasat si astepti 15 secunde pana se stinge ledul de pe telecomanda.Sau mai apesi SET (sau Memo, ca vad si butonul ala)odata, daca nu ai rabdare.Succes!

3 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Ai reusit? Apesi, numeri 1, 2, 3 apesi.La fiecare apasare,telecomanda isi schimba codul,de aceea,atunci cand tv-ul se stinge,codul e cel corect (nu intotdeauna, s-ar putea sa fie taste care raman nefunctionale, dar merg alea pe volum si schimbarea canalelor).

| MarianDaniel explică:

Nu merge.am facut exact dar cand tin apasat pe power nu se intampla nimic.nu se stinge

| MarianDaniel explică:

Am reusit.mersi mult.ti-am dat fundita