| apollodorr a întrebat:

Am niste statuete simpatice facute din PVC de un prieten. In ultima vreme, au inceput sa apara niste pete mici maron pe ele, aveti idee din ce cauza? Le am de un an...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PVC-ul, ca si multe alte materiale plastice, au tendinta de a se decolora in timp, din cauza aerului (isi schimba compozitia chimica). Daca petele nu se pot curata cu apa si detergent, inseamna ca ai de a face cu acest fenomen.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti incerca sa le cureti si cu o carpa inmuiata cu spirt sanitar! Trebuie sa umezesti si sa freci de mai multe ori. Metoda se foloseste si pentru curatirea calculatoarelor.

cristian
| cristian a răspuns:

Materialele plastice se degradeaza in timp.
Tinute direct sub razele solare si sub influenta apei ele devin chiar casante si se decoloreaza.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Depinde unde le tii...cum a spus si Bula isi modifica culoarea in timp.Incearca sa le stergi cu niste solutii de curatare si sa le tii departe de surse de caldura(adica sa nu stea langa o veioza cu bec de 100W)Daca nu merge sa scoti petele... ia-ti alte statuete.