| bianca37 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca am un inel pe care am dat 520 de lei sau ceva de genu si gramul a fost 180 lei cate grame are inelul?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este chiar asa de greu sa imparti 520 la 180?
Si majoritatea spun ca scoala este ceva nefolositor.
Of!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar vrei sa ne spui ca nu poti face o simpla impartire?
stii ca telefonul are calculator?
stii ca ai si pe laptop / pc calulator?
stii ca poti face impartiri direct pe google?

| sierra1 a răspuns:

Fă și tu o impărțire: ăla mare la ăla mic (vorbind de termeni) dar ne spui și nouă rezulatul că murim de curiozitate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stie nimeni, mergi la bijutier sa il cîntareasca contracost nu va fi gratis.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai specificat daca are pietre sau alte cele decorative.

| NLS a răspuns:

1) "520. sau ceva de genul" poate sa însemne și 599, si 5200.
Dar sa presupunem ca a fost exact 520.

2) de unde ai prețul pe gram al aurului? Ți l-a comunicat magazinul/bijutierul, sau e luat după cursul BNR?

E important pentru calculul final, pentru ca adesea nu e suficient sa împarți prețul inelului la prețul gramului de aur.
Un inel mai are și o manopera, care costa și aceea.

Daca acel 180 Ron îl știi de la vânzător, atunci faci o operație de clasa a doua și afli gramele.

Daca prețul aurului e luat de tine de pe net, ar mai trebui sa cunoști prețul manoperei întregului inel, pe care îl scazi din prețul produsului, si apoi împarți.

3) mie mi-ar fi pur și simplu RUȘINE.
Te las pe tine sa descoperi motivul.

| Dismally a răspuns:

Teoretic 2.8 grame, practic depinde, la ce te referi cu pretul pe gram - la pretul metalului? Inelul e posibil sa coste mai mult decat metalul in sine, se adauga si manopera in functie de complexitatea modelului, conteaza si de unde il cumperi deci nu se stie ce greutate are dar il poti cantari.

| Emma30555 a răspuns:

Împarte 520 la 180. Știi sa faci asta? Pe calculator. E o chestie de logica minima, creierul ar trebui sa funcționeze automat...

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu ai facut inca integrale curbilinii pe curba inchisa, e imposibil sa iti dai seama de raspuns. Poate cand vom avea computere cuantice.

La ochi asa, ar avea cam 2.88 grame.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Calculează. Ai calculator pe laptop, pc, telefon, calculator, etc. Nu se poate cu "ceva de genu" ca nu stim exact nu? In ce clasa esti de nu stiu impartirea si totusi ai inel, hm?

| Solann a răspuns:

Cred ca abia la facultate vei invata impartirea. Ai rabdare pana atunci. Sau mergi la o casa de amanet sa ti-l cantareasca. Noua nu ne iese cu "ceva de genul".