| dani9354 a întrebat:

Am o intrebare: de 2 zile pc-ul meu scoate niste sunete din unitatea centrala.Este ca o alarma, dupa care se stinge imediat. ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| CAsToReL a răspuns:

Cel mai adesea se intampla sa ti se miste placutele de RAM din sloturi. Scoatele pe amandoua (dc ai 2) si curatele usor de praf cu o carpa moale, apoi introdu-le la loc in slot-uri. Dc ai garantie la PC, du-te cu el de unde l-ai cumparat, nu-l desface tu.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de sunet.
1. Poate fi mecanic, produs de careva dintre ventilatoare umplute cu praf, caz in care ventilatorul se va curati prin suflare cu aspiratorul si cu o pensula cu fire moi si lungi (de obicei ventilatorul sursei de curent se manifesta astfel).
2. Daca sunetul este dat de difuzorul din interior sau de "beeper", inseamna ca avertizeaza la ceva. Cel mai probabil este supraincalzirea procesorului din cauza functionarii anevoioase a cooler-ului (plin de praf sau turatie prea mica).

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de sunetul pe care il scoate... Poate fi de la RAMi, placa video, procesor... Daca erau de vina RAMii scotea 2 bipuri scurte... placa video scoate un bip scurt si inca unul lung... etc... Cel mai bine ar fi sa mergi la un service pentru niste investigatii (asta in cazul in care nu ai un prieten care se pricepe la calculatoare sa vina pe la tine sa vada ce e). Multa bafta!

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Explicatia acelor sunete se gasesc in cartea de la placa de baza. De obicei sunt avertismente pentru: procesor supraincalzit sau defect, memorii ce nu functioneaza in parametrii normali, sau alte periferice defecte.
In caz de nu te pricepi la depanare, cel mai bine duci unitatea centrala la un service.

| kufu a răspuns:

Ti se incinge prea tare procesorul si este o procedura de siguranta. Ca sa nu iti prajeasca CPU-ul ti se opreste. Poti pentru inceput sa trebuie bagi in unitate cu o pensula si un aspirator si sa faci ceva curatenie pe acolo. Daca nu te pricepi, cauta un specialist sau pe cineva care stie sigur ce sa faca pe acolo.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Pai, trebuie sa mergi cu unitatea centrala la un centru de verificari autorizat, pote e doar o problema minora.

| altul a răspuns:

L-ai formatat? daca da si tot asa face e problema serioasa cheama un expert poate sa nu fie ceva bun dine el da nu cred ca va fi scumpa piesa care e stricata cheama un expert

| edytza a răspuns:

Si mie la fel mi se intampla dar sunetul acela este continuu si nu mi se opreste calculatorul.Sunetul este asemenea unei alarme cum zice si Dany.Am curatat coolerul de preaf, toate componentele le-am curatat si tot la fel face inclusiv am schimnbat rami intre ei, ajutati-ma si pe mine va rog eu mult puteti da ad la id : eduard_blondutzu