| Florin458 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul.De ceva timp se restarteaza aiurea.
Simptome:
-dupa ce il repornesc dimineata si intru pe un site,oricare,se restarteaza
-facebookul merge sa zicem, insa cand ruleaza filme, videoclipuri pe Youtube in maxim 5 minute la fel se restarteaza.Am observat ca restarturile sunt in momentul accesarii chestiilor interactive (filme,videoclipuri,site-uri cu multe poze si reclame).

Am schimbat HDD(cei de la service au spus ca asta e problema), l-am curatat de praf, dar simptomele sunt aceleasi.
Dimineata cand il pornesc face un zgomot infernal timp de 2-3 minute.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inseamna ca cei de la service sunt amatori, cum sa se restarteze de la hard, trebuie testata placa de baza, nu pot stii asa virtual

| dannyel86 a răspuns:

Schimba placa de rami, sa vezi cum se rezolva. Am avut aceeasi problema, chiar dupa ce am reinstalat sistemul de operare. Cei de la service mi-au spus ca tot hardul ar fi problema, dar imediat ce am inlocuit placa de rami, problema a disparut ca prin minune.
Daca ai doua placute, testeaza-le separat, sa vezi care genereaza erori.
Eu am avut doar o placa si, inlocuind-o, mi-am repus sistemul in functiune.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Se aure un bip bip bip.e de la rami scoatei si bagai pe rand unul din ei e bulit..vezi care

| Florin458 explică (pentru BububucatorulBubycus):

Salut! Nu! Pur si simplu se blocheaza si se restarteaza.Am sa incerc si asa.Multumesc de sugestie!

| RAY a răspuns (pentru Florin458):

Temperatura de la cpu, gpu? vezi cu aida temperatura, am intalnit care se dateau restart de la tempratura mare la gpu =placa video, sursa

| Florin458 explică (pentru RAY):

Salut! Culmea este ca l-am dus la 2 service-uri,cunoscute ca firme de top ale orasului.
Primul service a spus ca de la praf e problema,l-a curatat si degeaba.
Cel de al doilea, ca au gasit BAD-uri pe HDD si l-au schimbat.
Dupa ce l-am adus a mers perfect o zi, fara restarturi, fara nimic, apoi de a doua zi a inceput iar.In special la filme si videoclipuri se restarteaza 100% in 5-10 minute maxim. Apare uneori si la site-uri care contin poze sau forumuri.
Am un program de verificat temperaturile si sunt in limite inferioare sau in limie maxime admise.De exemplu Value: 5134 Min 5107 Max 5134 la Voltages, restul sunt in limita min-max.
Tind sa cred ca este ori rammul ori sursa pentru ca dimineata face un super zgomot pana sa intre pe desktop.

| RAY a răspuns (pentru Florin458):

Ar putea fi si placa video, ea se incalzeste cand vezi ceva video, memoria ram nu face zgomot iar sursa nu face zgomot decat coolerul de acolo, hardul, unitatea optica sau e pus prost