| Eℓℓa a întrebat:

Am o societate comerciala! Am fost verificata de organele de control din cadrul finantelor publice, si mi-au stabilit diferente suplimentare aferente anilor precedenti, stabilindu-mi totodata majorari si penalitati pentru diferentele constatate.Va rog sa precizati daca este normal sa platesc majorari si penalitati in conditiile in care eu iau la cunostiinta de diferentele constatate la aceasta data, deci titlul de creanta se emite de catre organele de control fiscal in momentul incheierii actului de control.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca au constatat diferente, pe care tu nu le contesti, inseamna ca nu ai tinut corect contabilitatea si nu ti-ai achitat obligatiile corect si la timp. Termenul de prescriptie in fiscal este de 5 ani si organul de control iti poate stabili diferente si calcula penalitati si majorari, in mod legal, pe ultimii 5 ani. Numai bine!

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Platesti retroactiv diferentele daca organul de constatare a evaluat diferentele aparute!
Pa, pa.