| anonim_4396 a întrebat:

Doresc un ajutor de la un jurist.
In anul 2001 am incheiat un Contract de asigurare cu Casa de Pensii. In luna decembrie 2005, am incheiat acest contract si la data incheierii lui, pentru a intra in posesia Cartii de Munca, am platit niste penalitati si majorari de 1.480 lei, intrucat au constatat ca am ceva datorii! Evident!
In luna mai a anului 2010, adica in urma cu cateva zile, primesc o notificare prin care sunt anuntata ca figurez in evidentele lor cu un debit de 1.459 lei! Sa ma prezint pentru clarificari la sediul Casei de Pensii!
Intrebari:
Poate o Declaratie de asigurare sa fie incheiata fara a plati toate datoriile(deja mi-au cerut sa platesc unele datorii atunci cand am intrerupt contractul)?
Dupa 5 ani, in plina perioada de instabilitate financiara, se descopera o creanta? Daca ei nu au fost atenti la momentul incheierii contractului, de ce sa platesc eu dupa 5 ani?
Intrebare finala: Daca ii dau in judecata, am sanse de castig?
Sunt hotarata sa fac un scandal care, in fond, sa devina si national, avand in vadere ca institutiile statului incep sa dezgroape mortii si sa se foloseasca de persoanele fizice autorizate sau de orice contribuabil pentru a strange bani la buget(in situatia descrisa sunt nenumarate persoane!).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Dmonik,
Asa cum ti-am spus, termenul de prescriptie fiind de 5 ani, nu pot sa-ti ceara nimic care provine dinainte de mai 2005.
Totusi du-te la Casa de Pensii si vezi despre ce este vorba si apoi sa-mi dai un mesaj pe profil.
Am cerut data exacta a rezilierii contractului si sa-mi spui si data exacta a primirii notificarii, tocmai pentru a putea vedea perioada in care se incadreaza ceea ce ar fi legal sa-ti ceara.
Nu ezita sa-mi scrii cand ai datele respective.
Scuza-ma ca nu ti-am scris mai repede, nu am pus intrebarea ta la urmarite. Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dmonik,
Sunt jurist si vreau sa te ajut, dar pentru un raspuns corect mai am nevoie de unele elemente si anume:
-Data exacta a rezilierii contractului de asigurare.
-Daca pe perioada cat contractul a fost in vigoare ai achitat la timp contributia(trebuia achiatata pana la sfarsitul lunii, pentru luna in curs).
-Daca in notificarea primita se spune de unde provine debitul.
La intrebarile puse iti raspund urmatoarele:
-Se poate sa nu fi avut evidentele puse la punct si au descoperit debitul ulterior rezilierii contractului.
-Termenul de prescriptie pentru creantele bugetare este de 5 ani, asa ca inca pot solicita sa achiti sume care provin din urma cu 5 ani.
Ca sa iti raspund corect la ultima intrebare, cu judecata, trebuie sa stiu cele ce ti-am spus mai sus, precum si din ce este constituit debitul pretins. Pentru aceasta consider ca este bine sa mergi la Casa de pensii si sa soliciti sa-ti spuna exact, pe date, de unde provine acel debit.
Dupa ce afli ce ti-am solicitat poti sa-mi scrii pe profil si o sa-ti raspund tot asa. Numai bine!

| ghitza_2903 a răspuns:

Intra pe www.avocatnet.ro unde poti trimite gratis intrebari unui jurist. multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact cum ai spus. Au nevoie de bani si tocmai de asta au luat toate dosarele la lins, sa vada de unde mai descopera bani de stors. In conditiile in care marii datornici sint lasati in pace si chiar iertati de datorii, asa cum s-a intimplat in cei douazeci de ani de democratie si cum sacul s-a golit, banii trebuie sa fie stori de undeva. De unde altundeva decit de la contribuabilul de rind. De la cel care-si plateste toate darile la zi ca altfel e penalizat si raspenalizat pina ramine in cocoselu' gol (am incercat sa fiu blind). Sint necesari bani pentru acoperirea datoriilor marilor datornici si pentru autostrazile care nu apar si toate contractele oneroase facute de stat cu firme capuse si firme fantoma. Incepe marele jaf. Incep sa ne jecmaneasca. S-au redus sdalariile cu 25%, pensiile cu 15%, or sa se mareasca taxele si impozitele, s-a renuntat la subventionarea agentului termic. Si asta-i inceputul. A venit nota scadentei pentru guvernarile dezastruoase din ultimii douazeci de ani si fireste ca de platit plateste poporu'. Sigur ca daca ar fi dati pe mina justitiei toti hotii si ticalosii care au condus tara asta pina acum si ne-au adus in sapa de lemn si pe deasupra mai sintem si indatorati pina peste cap, tot ar fi inutil. Banii pe care i-au furat sint departe prin banci din lumea larga. Nu s-ar recupera mai nimic. Sa traim binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ioandelasal, sincer, pentru tine pusesem intrebarea, insa nu mi-am permis sa te strig in gura mare aici!
Data rezilierii Declaratiei de asigurare sau a contractului este decembrie 2005 si da, au fost achitate la timp, cu doua exceptii, care presupun doua luni din 2002, pentru care sm si platit restante la data incheierii respectivului contract, intrucat asa au stabilit tot ei!
Cu alte cuvinte, in momentul in care am reziliat contractul, au constatat unele restante pe care le-am achitat pentru a putea intra in posesia Cartii de Munca.
De ce in anul 2005 m-au conditionat doar la plata unei sume partiale, daca restanta era mai mare? Asteptau perioada asta?
Nu mi se pare corect sa se procedeze in felul acesta!