| robertpopescu12 a întrebat:

Am pus ieri o intrebare, despre catelul meu, care nu m-a muscat sa imi dea sangele, doar ma jucam cu el si doar din greseala acesta mi-a luat degetul in gura putin, dar cum am spus si in intrebarea trecuta, ea abia iese din casa si contact cu alti caini nu are deloc, plus ca stau intr-o comuna, nu stau la sat sau in salbaticie, pana acum nu mi s-a umflat sau ceva, e caz de vaccin antirabic?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este cazul sa faci vaccinul antirabic, nu te-a muscat in primul rand si nu aveai nici rana deschisa! deci zero sanse de infectare!
este suficient in cazul tau sa te fi spalat pe maini cu apa si sapun!

| Dragobeta a răspuns:

Daca nu a dat sangele, stai linistit.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Nu, daca n-ai rana deschisa si daca animalul nu prezenta semne de rabie, nu este cazul. Daca ai rana deschisa (care a sangerat) trebuie sa iti faci antitetanos. Take care!