| Marin46 a întrebat:

Acum in Bucuresti e cerul rosu. De ce? Am auzit ca atunci cand e rosu e posibil sa fie cutremur.

Răspuns Câştigător
| Charai a răspuns:

Nu au nici o legatura cutremurele cu cerul. Se stie ca lumina este formata din 7 culori. Cerul este albastru, pentru ca culoarea albastra din lumina se imprastie in particulele de aer cel mai bine, restul culorilor fiind aproape invizibile. Culoarea rosie a cerului la apus se datoreaza faptului ca lumina este mai aproape de pamant, astfel, trece prin particulele de praf si impuritati din atmosfera, care absorb cel mai bine culoarea rosie si o redau. Daca nu este vorba despre cerul la asfintit, este din cauza ca aerul este foarte poluat, si are loc acelasi proces, pentru culoarea rosie.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ți se pare, e verde cu picățele.

| Danutza27 a răspuns:

La mine in cartier cel mai sensibil instrument pentru sesizat cutremure este cateaua blocului =fetita, ea latra numai la zile mari, sa dau un ex in 1977 a latrat de 7 ori si a fost cutremur, in 86 la fel, acum 2 ani a latrat de 3 ori si iar a fost cutremur de gradul 3. Daca o sa urmaresti acest forum cind o sa latre fetita te anunt. Poti sa dormi linistit Fetita din Berceni te va avertiza si pe tine

| Marin46 explică:

Multumesc charai mai lamurit :* si tu emin3m esti un prostut tongue

| XalexandraX a răspuns:

Nu o sa fie cutremur. Mai e cate o data asa cerul nu e prima oara cand e cerul asa.