| anonim_4396 a întrebat:

Daca puteti sa ma ajutati, dau funda.Cum se face un sondaj de opinie? Imi trebuie entru scoala.

Răspuns Câştigător
| Diaste a răspuns:

Pai pentru inceput stabilesti exact intrebarea pe care vrei sa o adresezi [subiectul sondajului], apoi te adresezi mai multor persoane punandu-le intrebarea respectiva. Raspunsurile sunt notate, iar la sfarsitul sondajului stabilesti ponderea rezultatelor. De exemplu vreai sa faci un sondaj de opinie despre impunerea uniformelor in scoli si mergi si intrebi elevii daca sunt de acord, apoi vezi cate raspunsuri de da ai si cate de nu. Stabilesti ce a raspuns majoritatea si poti ajunge la o concluzie. Sper ca ti'am fost de ajutor

4 răspunsuri:
| thedistroyer a răspuns:

Pai ai o intrebare si mai multe raspunsuri gen: Cum ar fi mai bine sa faci scoala? 1.de la 8 la 1 2. de la 9 la 2... te duci la oameni si ii intrebi si numeri cati au ales varianta 1 sau 2(se pot pune mai multe variante) sper ca ai inteles ideeabig grin

| No0oName a răspuns:

Pui o intrebare si apelezi numere aiurea diferite opinii spui ca e un proiect de scoala si sa te ajute si ii intrebi de unde sunt exemplu: Ce zodie sunteti? credeti in astre? Raspuns: pesti nu pre cred, Iasi

| Nico_9876 a răspuns:

Depinde ce fel de sondaj adica pe ce tema.dar ai pe acest site http://www.kestionare.ro/www/Presentation/Examples.aspx mai multe teme. Succes.

| noroK1 a răspuns:

Pui o intrebare si dai mai multe raspunsuri...variante din care cineva sa aleaga