| Mircea_Jianu_1985 a întrebat:

As dori sa stiu care sunt taxele pentru a-ti face un pasaport cu valabilitate 1 an sau un pasaport valabil 5 ani? As dori sa stiu valoarea taxelor pentru ambele situatii. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| ЯάdµСЦ a răspuns:

1. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic depuse în ţară:
- 270 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).

2. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic (minori sub 12 ani), cu valabilitate 3 ani depuse în ţară:
- 244 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).

3. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu temporar depuse în ţară :
- 100 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank), 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie) şi 100 lei tariful suplimentar prevăzut de Legea nr. 248/2005 (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).

NOTĂ:

- pentru cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice/simple temporare cu menţionarea statului de domiciliu tarifele sunt aceleaşi;
- pentru cererile depuse prin intermediul misiunilor diplomatice, sumele care se plătesc
sunt cele stabilite potrivit Legii nr. 198/2008 privind serviciile consulare pentru care se percep taxe şi nivelul taxelor consulare la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în strãinãtate, cu modificãrile şi completãrile ulterioare

Sper că te-am ajutat! Ciao!