| SOLUTIE a întrebat:

Ajutati-ma va rog, am nevoie de nistee esee... fiecare poate sa scrie orice eseu stie din ele: Anexarea Basarabiei la Imperieul Rus; Anexarea Bucovinei la Ia Imperiul Habsburgic; Revolutia franceza; Revolutia engleza... mersi mult. FUNDA

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| hayastan a răspuns:

Wikipedia!

| SOLUTIE explică (pentru hayastan):

Mersi oricum... dar nu prea ma folosesc eu de acest site si ideea e ca nu ma prea pricel in el... sad alte idei cumva?

| SOLUTIE explică (pentru hayastan):

Mersi mult... dar despre celelalte teme de esee poti sa-mi spui? pentru ca i-mi trebuiesc toate... sad

| crutaiaana a răspuns:

În urma războiului ruso-turc din 1806-1812, câștigat de Imperiul Țarist, rușii cereau „ambele țări românești" (Țara Românească și Moldova). Doar iminența atacului lui Napoleon a făcut ca pretențiile rusești să se reducă treptat, de la ambele țări române, la toată Moldova, apoi la teritoriul Moldovei dintre Nistru și Siret, pentru ca până la urmă pretențiile să se limiteze la ținuturile turcești dintre Nistru și Prut: ținutul Hotin și Bugeacul (Basarabia pe hărțile europene). Iscusința negociatorului francez Gaspard Louis Andrault, conte de Langeron (1763-1831), care servea interesele țarului, a permis însă și anexarea părții răsăritene a Moldovei care nu făcuse parte din vilayeturile (provinciile) otomane, prin extinderea frauduloasă a denumirii de Basarabia la toate ținuturile dintre Dunăre și Hotin, mulțumită complicității primului dragoman al Porții, care și-a trădat suveranul în schimbul unui latifundiu și al unui inel foarte prețios[5]. (Ulterior primul dragoman a fost executat pentru trădare din ordinul Porții.)