| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 10 ani și o luna, 143cm, 43 kg și pe cantar arata 40, pentru că cantarul e cu 3 kg mai puțin la toată lumea dar mama nu crede asta. Vrea să am 42 că așa sunt copii normali și îmi dă o mie de sarmale și sucuri cu sfecla dezgustătoare și spune că nu o sa mori niciodată dacă le vei bea și că sunt foarte sănătoase mâncărurile pe care mi le dă ea. Dar de fapt am peste 42. Nu am mai crescut în înălțime de 2 ani. Acum 2 ani aveam 46 kg și aceeași înălțime și eram grasa, așa zicea. Acum câteva luni am slăbit și am avut 39… tot aceeași înălțime. Acum 3 luni am avut 42, 43 iar acum pe cantarul nostru arata 39, 40 pe când toată lumea spune că a mai slăbit 3 kg când se pune pe el. La farmacie și la școală e altceva( e normal.) și arată 43. Acum am 43 și mama spune că trebuie să mă îngrăș și sa mănânc o tona că sa cresc in înălțime sad. Și că sunt prea slabă, așa mă vede ea pe cantar dar când i-am spus că pe cantar scrie 43 ( pe cel de la școala) a zis că foarte bine și că așa trebuie) Deci pe ea nu i interesează cum arat și ce arata pe cantar. Sugestii? Păreri? Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne fereste.
Mama ta nu face bine deloc. Trebuie sa inteleaga ca daca te indoapa cu mancare nu iti face vreun bine. Crede ca daca iti da multa mancare si mancare nesanatoasa vei creste in inaltime?! Nu e bine ce face. Nu are nicio legatura mancarea cu inaltimea. Cat despre greutate..nu prea e asa normala. Adica ai o inaltime mica si greutatea este destul de mare. Nu stiu cum face mama ta de te vede slaba.
Incearca sa ii explici ca nu iti face niciun bine

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te cantaresti fara haine si pantofi, atunci cantarul va indica 1-2 kg mai putin.
De asemenea, daca-ti faci treburile la WC, mai indica cu 1 kg mai putin.
Dupa ce mananci, va indica in plus cat ai mancat. happy

Deci, cantarirea este o notiune doar informativa acasa, diferentele putand fi chiar si de 4-5 kg de la o masurare la alta, mai ales daca luam in calcul si (in)precizia cantarului.

| Atotstiutorul a răspuns:

N-am inteles nimic, un lucru e sigur cate kg arata cantarul atatea ai!

| Sn4k3 a răspuns:

Foarte simplu. Sport (de preferat basket, inot pentru inaltat si nu numai), iar de cum arati nu trebuie sa te ingrijorezi asa de mult acum ca ai numai 10 ani, mananca normal, nu te stresa si nici mama ta nu ar trebui sa o faca, asa ca nu o baga mereu in seama cand iti spune sa mananci/sa nu mananci.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu zic sa arunci cantarul pe geam ca sa nu-l mai poata folosi. Fara suparare, dar maica-ta e cam nebuna.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeBerbec a răspuns:

E fix invers. Daca esti prea grasa oasele nu se pot dezvolta deoarece suporta prea multa grasime. Nu mai manca deloc efectiv cand te duci la masa nu deschide gura stai nemiscata. Apuca-te de sport macar asa poti manca orgrama fara sa te ingrasi. SI spune-i mamei tale sa se uite la celelalte fete sa vade ce slabe si frumoase sunt. Incearca si razbuna-te pe ea pentru ca te obliga sa mananci prin alte chestii. Mama ta este tot asa de grasa?

| Lăurik2 a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei tale sa aiba grija. Si la mine a fost la fel: eram f slaba, incat mi se vedeau oasele. Ai meu s-au speriat si m-au 'indopat' cu mancare si vitamine pentru pofta de mancare, in loc sa imi faca analize si sa vada daca sunt sanatoasa. La 10 ani nu poti sa ai 70 de kg, iar fiecare se dezvolta in ritmul sau. Imediat m-am ingrasat, iar acum, am probleme cu metabolismul si nu mai pot sa slabesc, am oscilatii in greutate. Recomand sa iti faca analize, sa vada daca ai vreo lipsa de calciu, fier, zinc etc., iar apoi sa mearga la un medic si sa ceara o parere de la un specialist, pentru sanatatea ta.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Lăurik2):

Am lipsa de calciu

| Lăurik2 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Atunci, du-te la un doctor sa iti dea niste vitamine. Daca in rest esti sanatoasa, o sa vezi ca o sa te dezvolti cu timpul.

| abigail28 a răspuns:

Nu prea e recomandat sa mănânci mult acum caci s-ar putea sa regreți după. Tu mănâncă cat crezi tu ca poți. Nu cred ca te poate obliga sa mănânci peste masura. Ai grija de tine. Sănătatea ta e cea mai importanta.