| Drogata a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa stiu cum pot sa trimit un plic prin posta. Nu am trimis niciodata si vreau sa stiu cum se procedeaza. Plicul este mai mare si contine 4 pagini A4. Ce trebuie sa scriu pe acel plic si unde? Cat ma costa si in functie de ce? Destinatorul sta cam la 700-800 de km.

Asa arata plicul:
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/......ps?/images

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vârsta ta nu are nici o legatură cu trimiterea unui plic!
Scrii adresa DESTINATARULUI (adică a persoanei căreia îi trimiti plicul) și a EXPEDITORULUI (adică a ta) pe aceeași parte a plicului, exemplu: http://i.imgur.com/EybA491.png.
Te duci la poștă să-l timbrezi, iar prețul variază în funcție de greutatea lui ( rogi persoana de la ghișeu să ți-l cântărească și să-ți spună prețul exact). Oricum, până la 20 g te costă 1 leu, în Europa trimiterea lui este de 1, 60 lei/20 g. Prețurile cresc ușor (nu foarte mult) în funcție de greutatea plicului.
Dacă-l trimiți recomandat, plătești... dublu.

P.S. Mi-e dor să primesc și eu un plic (dar să nu fie... factură :)) ), cu o scrisoare scrisă de mână.

| Drogata explică (pentru floresdemayo):

La destinatar scriu asa :

DESTINATAR:
Nume si Prenume
Adresa (str, nr etc)
COD Postal, judetul
localitate si comuna.

Sau trebuie in alta ordine?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trimite prin curier, ajunge a doua zi, nu se va pierde, nu il boteste si vine si direct acasa sa il ia

| karsivan a răspuns:

La posta te duci la coletarie, acolo o sa primesti un folmular pe care trebuie sa -l completezi ai la posta model gata competat, pe fata plicului scrii destinar: nume adresa cod postal la localitate (i-l aflii si de pe net sau au acolo la posta un registru)pe spatale plicului scrii expeditor adica numele si adresa ta, cu formularul completat te duci la ghiseu, cantareste plicul si-ti spune cat costa, in functie cum este trimis, cu posta normala sau rapida prioripost.