| Biancasata a întrebat:

Bună! Am decis să mă mut singură la București și să mi găsesc un job problema e ca nu am stat niciodată și mi-e teamă ca nu cumva să nu mă descurc cu chiria pe care o plătesc 1000 de lei fiindcă sunt recent angajată și abia săptămâna asta încep munca.

7 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Pe de o parte poate ar fi bine sa vezi că lucrurile merg bine la job măcar o lună două.

Pe de altă parte dacă îți place jobul asta și ești convinsă că o să te descurci... go for it. Depinde cat % din salariul tau sunt astia 1000 de lei dar de una singura poți reduce cheltuielile cât e nevoie.

Sentimentul de a fi pe picioarele tale este unic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca stai singura in Bucuresti si platesti chirie doar 1000 lei esti mare boieroaica indiferent de ce salariu ai avea pentru ca sub 3000 lei nu cred ca iei nici la magazin daca te angajezi. Au crescut salariile in Bucuresti, un 3000 lei ar fi ok asa de inceput, desigur ca se poate si mai mult. Acum nu stiu in ce domeniu o sa lucrezi dar sa nu accepti daca ti se ofera un salariu mai mic. Macar cu 1000 lei sa ramai din salariu dupa ce platesti chiria si facturile pentru ca fiind singura nu o sa faci cine stie ce cumparaturi si nu o sa faci 3 feluri de mancare pe zi. Si daca tot esti in capitala, orasul in care gasesti orice, nu re rezuma doar la job. Recomand sa mai faci si ceva pe langa, ceva care sa-ti ofere mai multe posibilitati. Iti dau un exemplu absolut la nimereala: o cunostinta a facut un curs de cosmetician de 2-3 luni. S-a angajat la un salon si face 10.000 lei pe luna cu tot cu bacsis. Nici nu trebuie sa faci asta full time, poti gasi ceva sa faci pe langa job ul pe care il ai acum

| dusmanul86 a răspuns:

Buna seara! 1000 lei chirie nu este mult.Acum depinde de ce salariu ai! la astia 1000 mai adauga inca 500 gaze, lumina, intretinere, internet.
Daca vrei sa muncesti in Bucuresti nu ai sa mori de foame.

| crowleydark a răspuns:

Bună! Să înțeleg că ai dori să găsești ceva de făcut până îți intră salariul, ca să ai bani pentru chirie?

| Biancasata explică (pentru crowleydark):

Bună, da aș dori

| crowleydark a răspuns (pentru Biancasata):

Ok, discutăm în privat.

| crowleydark a răspuns (pentru Biancasata):

Nu pot să îți răspund la mesaje în privat pentru că încă sunt utilizator junior. Dacă este ok pentru tine, dă-mi te rog Facebook-ul sau telegram-ul (în privat). Văd că tu poți trimite mesaje, fiind utilizator senior.