| ----:anonim:--- a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru.as vrea sa stiu daca am nevoie de insotitor cu imputernicire cand vin din anglia.Cand ma duc am. dar nu stiu daca este obligatoriu sa si vina cu mine inapoi. ajuta-i-ma va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In declaratia(nu imputernicire) data de parinti pentru plecare trebuie sa se specifice si persoana care te va insoti la inapoiere, poate sa fie aceeasi persoana ori alta. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
" (4)Pe langa informatiile prevazute la alin. (1) lit.d), declaratia
parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal, dupa caz, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a)scopul deplasarii;
b)ruta urmata pana in statul de destinatie;
c)indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane." Numai bine!

1 răspuns:
| TVD13 a răspuns:

Da trebuie sa fi si insotita si sa ai si imputernikirebig grin