| jsjsjs827738 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare, va rog sa imi raspundeti cat mai repede.
Sunt in clasa 7 si vreau sa ma mut in Germania, este posibil? Momentan sunt in timpul anului scolar, daca este posibil cat timp dureaza? Voi repeta o clasa in Germania?
multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil sa te muti unde vrei tu.
Daca prin absurd, parintii tai primesc joburi legale in Germania si te iau cu ei, tu vei pierde garantat 1 an de zile, fiindca te vor baga automat in curs de lb. germana 1 an, dupa care te vor trimite la scoala in clasa unde ai ramas de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu repeți nimic poți Sâte muți in Germania liniștit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți vor cere niște acte și documente pe care trebuie săle ai la tine ca evidență când vei dori Sâte înscrii în școală în Germania.

Diplome carnetul tău de elev și actele de transfer și o cere de tine in scris că vrei Sâte muti in Germania să locuiești în Germania și să-ți faci acolo școală și directorul sau directoare din schola in care tu predai și înveți o să-ți facă un dosar cu toate cerințele și motivele tale precum câți dorești să înveți schola in Germania din motivele tale...eu asa am făcut si a durat o zi toată treabă si cand am ajuns in Austria am lăsat scoală si am început munca cinstită.

| MihaiMB a răspuns:

Nu repeți clasa.