| Noname2128 a întrebat:

Bună, cineva care are probleme cu gândacii în casa din aceia roșii sau de bucătărie cred? Doresc și eu metode sau soluții pentru eliminarea lor permanenta din apartament. Doar ce m-am mutat și apartamentul se pare ca este plin de gandaci care ies doar noaptea. Mulțumesc!

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, urasc acei gandaci, stiu ca numai noaptea vin, parca servesc masa cumva la o ora stabilita.

Ce am folosit eu candva, au fost niste capcane luate de la magaxin in care intrau, mancau ceva, ieseau si apoi cica mureau unde aveau cuibul. Cert este ca un timp nu au mai venit.
Ce mai este bun, ar fi foile de dafin, pui cateva in colturile de unde stiica vin. Mirosul ar trebui sa le inlature.

| anonimg a răspuns:

La magazinele de insecticide, ierbicide, găsești soluții destul de puternice.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Sa imi moara la intrare daca nu am dat 5000 euro in decurs de 10 ani dar pe solutii de peste tot
mai era putin sa dau si cu cianura

daca am dat eu cu CARBETOX
CARBOFURADAN
DELICIA
si tot nu au murit

plus am platit firme de desinsectie care imi luau bani o data la 2 saptamani si tot nu mureau

| zilog a răspuns:

Am rezolvat problema
dupa ce am cheltuit 5000 euro in decurs de 10 ani pe otravuri de toate felurile de la toate magazinele

am rezolvat-o cu sulf pentru dat la butoaie
am luat o galeata cu nisip am pus-o in mijlocul bucatariei in galeata cu nisip am pus un ibric mare in care am pus carbuni dinaia petnru gratar am facut jar acolo si cand era jar nu flacarea am turnat peste jar 10 baghete de sulf
si sulful a scos foarte mult fum
si em inchis usa si fereastra si fumul respectiv a omorat tot
si acum nu mai am gandaci

am repetat operatiunea in toate camerele
am pus dopuri la chiuvete si sita la geamuri plasa
si o bucata de plasa si peste preaplinul de la ghiuveta si peste prealplnul de la cada
sa nu iasa de acolo gandaci in casa

am pus burete special garnituri pe la usi praguri
am zidit tevile de apa din baie si din bucatare sa nu mai treaca gandacii

si gata sunt singurul dintr-un bloc cu milioane de gandaci
la care vecini vin firme specializate de 2 ori pe saptamana si le ea bani multi

si din 2 in 2 saptamani ii vad pe aia cu firma de stropit prin casele oamenilor

dar eu am scapat de gandaci

| Noname2128 explică (pentru zilog):

Foarte tare, o sa ma ocup personal in efectuarea operațiunilor scrise de tine, mulțumesc fain happy

| zilog a răspuns (pentru Noname2128):

Mareatenție la protecția muncii să nu dai foc la ceva prin casă!
vezi că sulful când îl pui peste jar poate să ia și foc să nu te sperii ȘI SĂ NU ÎNCERCI SĂ ÎL STINGI

Sau dacă vrei neapărat să îl stingi singurul mod în care ai voie să îl stingi este doar să pui un capac de oala de mâncare peste acel ibric
doar asa se stinge cu un capac de oala de preferat din tabla sa fie capacul

nu stinge cu apa!

se stinge cu o lopata de nisip sau cu un capac!

dar nu ai de ce să il stingi daca nu ia foc nimic in casa pentru ca tocmai asta este si interesul tau sa faci fum in camera

SA NU DESCHIZI GEAMURILE SI USILE 15 ORE LA CAMRA AIA sa intre fumul in crapaturi

APOI DACA VREI SA SE DUCA MIROSUL
DESCHIZI GEAMURILE DAR LASI PLASA PUSA LA GEAM
ITi garantez ca in 48 ore se va duce orice urma de miros de fum de sulf

citeste sa vezi ce propietati benefice are sulful pentru omorarea virusilor bacteriilor germenilor parazitilor ciupercilor si al altor virusi

http://www.accesoriivin.ro/......itile-sulf

https://www.emag.ro/......DSSYJNBBM/

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sulf

Fitilul de sulf cunoscut si sub denumirea de fitil pucioasa, ce vine ambalat in pachet de 10 bucati, este un puternic dezinfectant pentru interiorul butoaielor din lemn sau plastic. Fitilul de sulf are rolul de a dezinfecta sau steriliza interiorul recipientelor destinate conservarii vinului rosu, alb, rose sau a muraturilor. Prin arderea fitilului de pucioasa (sulf) se degaja un gaz numit dioxid de sulf SO2 ce distruge microbii si bacteriile din interiorul butoaielor, bidoanelor sau cutiilor de alimente. Mai mult decat atat, incaperea unde se depoziteaza butoaiele cu vin trebuie si ea la randul ei dezinfectata cu cinci sau 10 fitile de sulf in functie de marimea incaperii.

| Noname2128 explică (pentru zilog):

Asta e pentru socrul meu ce le are bine cu vinul laughing)) dar fii sigur ca țin cont de tot ce mi-ai scris, mulțumesc de sfaturi.

| Sonia822 a răspuns:

M-am chinuit si eu multi ani, problema e ca se inmultesc rapid. Adica dupa ce fac oua ies din fiecare foaaaaarte muuulti. Si fac oua de cateva ori pe luna. Trebuie sa astupi toate gaurile, pentru ca greu scapi de ei. Ti-as propune sa chemi o firma specializata, sa dea in camera, si sa nu aeriseste o zi, sa nu intri acolo, pentru ca ies mirosuri toxice. In rest, am incercat diverse spray- uri, unele omorau, dar intrau altii noi pe gura de aerisire din perete, si doar noaptea, de la vecini. Alte sprayuri doar ii amorteau putin, si isi reveneau. Am facut pana si chiftelute cu borox de la farmacie, care zic unii ca fac minuni, ai mei n-aveau nimic. Am luat si otrava din comert- nimic. Deci doar o firma specializata, ce pun aia nu stiu, dar are efect! Daca nu rezolvi rapid, ramai cu scarba. O sa vezi ca sari la cea mai mica pata, crezand ca e gandac, si apoi iti dau lacrimile de ciuda cand vezi ca ai ramas cu asa ceva. Ziua stau pititi, pe la 2-3 noaptea socializeaza. Am avut unul, doi, si in 3 luni s-au facut peste 100. Cand ridicam ceva de pe masa, fugeau 40 laughing Ziua stau ascunsi in dulapul cu paste, pe spatele dulapului partea dinspre faianta, si pe masina de spalat, care la mine era tot in bucatarie. Am nvatat pana si cum comunica, odata am inceput sa-i omor de mervi pe rand, si iti jur ca auzeam niste chitaituri mici, cum comunicau intre ei. Cand m-am mutat, am descoperit un inceput de boala psihica, mi se parea ca tot am laughing Si dupa 2 luni am gasit unul viu in bagaje, s-a plimbat. Iar unul era in storcatorul de suc. Odata am gasit si oua acolo, pe sita, intrasera pe tzatana de scurgere suc. Dupa cum vezi, am nevoie de psiholog happy Iti zic ca nu reusesti cu nimic. Astupa toate aerisirile, zideste-le. Vezi in baie si bucatarie, usile de la gurile de comunicare (zona apometre) sa fie inghise etans. Daca nu, cumpara banda adeziva. Vezi teava care comunica cu peretele si masina de spalat, lipeste acolo cu leucoplast. Dupa care cheama o frma specializata, pentru vine iarna si celor de afara o sa le fie frig, si vor vrea la caldura, hahaha

| DoarBogdan a răspuns (pentru Sonia822):

Ah, ma bucur sa stiu (desi nu ma bucur) ca a mai trecut cineva prin asta laughing odata noaptea, in liniste deplina, le-am auzit piciorusele pe parchet. M-am si speriat.

| Sonia822 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tropaiau pe parchet? Aveau tocuri ai tai.

| Noname2128 explică (pentru Sonia822):

Sincer de când era unul lângă capul meu pe perna încep sa o iau și eu razna laughing))

| Noname2128 explică (pentru DoarBogdan):

Eu chiar nu ii aud, nu știu cum as putea asta laughing)) totuși cum ii vad deocamdată ii omor cu papucii laughing)) chiar de dau cu spray cu Raid tot nu rezolv nimic.

| Cksihja a răspuns:

Faci și tu o curățenie generală scoți tot și refaci tencuiala, dacă vin gândaci totul e șubred, problema cu dezinfecție e că poate fi periculoasă pentru oameni asta dacă ai auzit știrile, așa că cea mai bună soluție e renovarea, practic le tai accesul către casa ta.

| Noname2128 explică (pentru Cksihja):

Curățenie generala tot fac continuu, zilnic zici ca am înnebunit, la bucătărie nu mai zic ca gătesc zilnic dar cum termin spal tot, pun la locul lor, aragazul asemenea blatul chiuveta, pe jos dar tot am gandaci în casa, uneori nu-mi vine sa cred cum de pot avea asa ceva în casa și încă destui. Nu as fi văzut eu unul înainte sa ma mut... Off happy

| randwoo1337 a răspuns:

Poti apela la un veterinar, au tot felul de solutii

| Noname2128 explică (pentru randwoo1337):

O sa merg la o farmacie veterinara. Mulțumesc de răspuns. happy