| anonim_4396 a întrebat:

DEci mi-am luat 8GB Ddr2, 4Gb o placuta 800mhz, si m-am uitat asa de curiozitate cu programul CPU-Z,sa vad cam pe la ce frecventa imi arata, si mi-a aratat 400mhz. Cum pot sa i setez la 800? Am placa de baza Gigabyte M57SLI-S4,din bios am auzit ca merge setati la ce frecventa vrei, dar nu stiu la ce optiune, daca este cineva sa-mi zica asa mai amanuntit cum ajuns la optiunea unde setez frecventa ramilor?

5 răspunsuri:
| BULANGIU96 a răspuns:

Si eu am exact ddr2 si 800 MHZ, dar pe placa mea nu merg setati pe cat vreau.
O intrebare : cat ai dat pe ea?

| Ddiana90 a răspuns (pentru BULANGIU96):

Nu eu le am luat deci Nu stiu cat au fost.

| Ddiana90 a răspuns (pentru BULANGIU96):

Dar stii cum se seteaza? Explica-mi si mie, unde dau in bios sa mearga pe 800hmz

| BULANGIU96 a răspuns (pentru Ddiana90):

Pai ramii aia au fost facuti pentru 800 mhz. nu e nici o problema daca ii setezi pe mai putin, trebuie sa ai groija sa nu ii setezi pe mai mult.
Uite aici ceva ce te poate ajuta:http://www.mygarage.ro/overclocking/103985-setari-bios-pentru-ram.html

| Ddiana90 a răspuns (pentru BULANGIU96):

Da bine eu cred ca tu nu m-ai inteles, am zis, cum pot sa i setez pe 800mhz, ca in CPU-Z imi arata ca merg cu 400mhz, si placa mea de baza suporta si 800, deci vreau sa i setez pe 800, acum ai inteles?