| maddy83 a întrebat:

Buna dimineata TPU,cand am vrut sa deschid dimineata calculatorul nu se mai deschide nimic pe ecran,apare la inceput chestia cu bios,apoi nimic,ledul de la desktop e galben, curent primeste ca se aude normal zgomotul doar ca nu vad nimic.Ce are imi puteti spune?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul tau nu booteaza, adica nu incarca windows-ul si programele.
Se intampla cel mai des daca nu porneste hard disk-ul.
Desfa capacul, scoate cu grija cablurile din hard disk si baga-le inapoi ferm.
Daca porneste calculatorul, atunci s-a gasit cauza problemei: defect de contact la mufa.
Daca se mai repeta problema, procedezi la fel. In caz ca se intampla mai des, va trebui sa conectezi alta mufa de alimentare.

| siriusblack98 a răspuns:

Introdu CD-ul de la windows si dai repare windows. Ceva s-a intamplat de nu mai booteaza windows-ul.Inainte de asta sugerez sa-l desfaci, scoti Ram-ii, ii inversezi intre ei eventual si repornesti pc-ul. Daca nu merge nici asa poti da windows repare