| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca la examenul national(din 2015)nu iau 5 la romana si 5 la matematica nu intru la liceu ci la profesionala? Adica daca iau 8 la romana si 4 la matematica nu intru la liceu ci la o scoala profesionala sa invat meserie?sadAsta au spus profesorii de la noi din scoala si nu stiu daca e adevarat.Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, intri la un liceu sau nu in functie de media de admitere. Aceasta este constituita din media cl.V-VIII (in proportie de 25%) sin din media la evaluare (in proportie de 75%).

| alessia5158 a răspuns:

Nu este adevarat! ---nu vei fi repartizat automat la o scoala profesionala. Cel putin, din trei motive:
* pentru a urma o scoala profesionala trebuie sa-ti exprimi EXPRES dorinta de a o face aceasta forma de pregatire intr-o meserie--- adica, vei completa o foaie speciala de inscriere si vei sustine probele speciale de preselectie.
*afisarea listelor cu elevii admisi la scoala profesionala se face in data de 3 iulie 2015 iar afisarea listelor elevilor repartizati in licee (in urma repartitiei computerizate) se face in data de 14 iulie 2015(deci, dupa afisarea listelor celor admisi la profesionala)
*fisa de optiuni pentru admiterea in clasa a 9-a de liceu se completeaza de toti elevii chiar si de cei care au fost respinsi la scolile profesionale!

Cat despre modul de calculul al mediei de admitere, este acelasi si pentru anul 2015--- vezi in link:http://ler.ubbcluj.ro/images/examene/calcul_medie_admitere_2015.pdf
Cei care vor avea o medie de admitere (MA) mica vor fi repartizati computerizat la licee slabe (unde nu se ingramadesc prea multi!)--- cei care vor avea "MA" mare vor fi repartizati la liceele bune sau foarte bune(de elita!). Deci, asa sa intelegi ca, cu cat vei avea note mai mari la evaluare(la matematica su romana) cu atat iti sporesti sansa de a fi repartizat la liceul/profilul/ specializarea pe care ti le doresti.

p.s. In link, gasesti un calculator al "MA" :http://www.diana-ionescu.ro/admitere/2014/calculator/ --- poti "experimenta"!