| Afdsa a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum pot face mai multe postari diferite intr-o pagina statica pe blog (blogspot)? Am facut o pagina noua si nu ma lasa decat sa editez o singura postare, nu pot creea mai multe. Nu stiu cum. Imi poate explica cineva?
Funda!
Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau exemplu blog-ul meu: http://ghitab.blogspot.ro/

Paginile sunt cele care apar în meniu. De obicei sunt puține. „Despre mine", „Contact" etc.
Le găsești la Design - Pages.

Postările sunt articolele multe care apar pe blog ordonate după dată.
Le găsești la Design - Posts.

Dacă am înțeles bine tu vrei să ai o pagină sus în meniu pe care când dai click să-ți deschidă o categorie de articole de pe blog. Poți să faci și asta cu următoarea șmecherie:
1. Când scrii o postare care vrei să apară acolo pui un tag: să zicem „Muzică".
2. După ce ai publicat mai multe articole care au tag-ul (eticheta) „Muzică", fă click pe acest tag de la sfârșitul articolului.
3. Ți se va deschide lista cu postările care conțin tag-ul „Muzică".
4. Copiezi adresa (link-ul) de sus din bara de adrese. Va fi ceva de genul: http://ghitab.blogspot.ro/search/label/Muzică
5. Mergi la Design - Pages :: Nu alegi New page, ci New Web adress. Dai paste la link-ul copiat și publici pagina.
6. Va apărea în meniu ca și celelalte pagini dar când dai click pe secțiune se vor deschide postările cu tag-ul „Muzică".

Spor! :)
P.S. Dă-ne link să vedem blog-ul. :D

| Afdsa explică (pentru anonim_4396):

Ok,am inteles cum sa fac dar cum fac acum ca am si in pagina de pornire si in pagina in care am toate postarile cu acel tag. Daca sterg postarile cu acea eticheta din pagina de pornire se sterg automat si din pagina facuta cu acea eticheta? Sper ca ma intelegi laughing. Multumesc, astept raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afdsa):

Așa e structura clasică a unui blog, ca un jurnal. happy

Da. O să le ai în două locuri... Dacă le ștergi de la Posts, normal că nu vor apărea nici în respectiva „pagină" (în realitate e o căutare după articolele care conțin acel tag).

Dacă ții neapărat să fie numai în pagină. Atunci pune acolo mai multe titluri și o editezi de fiecare dată când vrei să adaugi ceva nou. happy

| Afdsa explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat aceasta problema! Iti multumesc mult! Mai am o intrebare : am postarile prea lungi cum pot pune la fiecare postare " Read more" sa fie intr-un fel "comprimata" cand dai click pe read more sa te duca la postarea intreaga. Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afdsa):

Cu plăcere. happy
Uite aici: https://support.google.com/blogger/answer/154172?hl=en

| Afdsa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de tot! Daca as putea ti-as da funda la fiecare raspuns, explici foarte bine. Apropo mai am o intrebare laughing : ai niste idei de site-uri cu template-uri pentru blogspot, sabloane pe care le poti descarca sa le pui in blog, altele decat cele pe care ti le da blogspot-ul. Sper ca ma intelegi. Si daca ai putea sa imi si explici cum se aplica acel template nou in blog. Multumesc din nou!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afdsa):

Eu recomand template-urile clasice. Cele care le dă Blogger. Alea sigur vor funcționa indiferent de schimbările făcute între timp la platformă.

Totuși poți căuta „free blogger templates". Și vei găsi site-uri de genul
http://btemplates.com/... M-am jucat cândva, dar am ajuns la concluzia că nu prea merită. Pentru un blog simplu, un design clasic cred că e perfect. Iar dacă vrei ceva mai mult - în cazul în care vrei să faci o afacere adevărată - atunci îți cumperi un domeniu.ro (la vreo 180 lei de la rotld.ro) și poți instala platforma wordpress pe un hosting gratuit de la hostinger.ro sau 000webhost.com :: Așa am făcut cu www.gand-bun.ro și merge binișor.

Pentru ceva și mai serios cumperi atât domeniu cât și hosting. Așa am făcut cu www.desenez.net :)

Banii investiți poți să-i scoți din reclame, ba poți avea și profit dacă site-ul e foarte vizitat. :) Gândește-te cât câștigă administratorii TPU având în vedere traficul site-ului și faptul că e cam plin de reclame. :)

| Afdsa explică (pentru anonim_4396):

Acesta este blog-ul big grin : didiibeauty.blogspot.ro

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afdsa):

Ți-a ieșit. Îmi place design-ul și modul cum ai organizat articolele.

Un mic amănunt, dar care dă bine la articole: Nu pune spațiu niciodată înainte de semnele de punctuație, ci după. De exemplu:

Greșit: Dacă nu veneai, aș fi plecat singur.
Corect: Dacă nu veneai, aș fi plecat singur.

| Afdsa explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! Voi tine cont de asta happy. Apropo, mai am o mica rugaminte la tine. Am descarcat un nou template de pe net dar problema este ca nu ii pot modifica dimensiunile sau altceva cand dau personalizati sablonul, asa ca am umblat numai in Editati HTML tot din Sablon, am reusit sa schimb dimensiunea si fontul la restul paginii dar numai la Arhiva blog-ului cu postari nu merge, este scrisul foarte mic. Cum fac? happy Poti intra pe blog sa vezi la ce ma refer.

| Dodory a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună ziua, vă rog frumos să îmi explicaţi şi mie unde pun tag-ul de care spuneţi. Sunt începătoare şi deci, cam pe dinafară. Dar îmi dau silinţa să face ceva frumos. MULŢUMESC!