| Mitzzu21 a întrebat:

imi puteti spune si mie cu ce se ocupa un inginer management adica ce face si ce studii trebuie sa ai ca sa ajungi profilul liceului facultatea si ce salariu poti avea?
Dar un manager ce face si ce studii poti avea liceu facultate si ce imi recomandati mai departe sunt pe clasa a 7 a si nu stiu pe ce profil sa ma duc? Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmezi profilul real(mate- info, stiinte ale naturii)--- iti permite mult mai multe optiuni la finalul liceului decat profilul uman.Cat despre cele doua ocupatii, renunta deocamdata la a te informa despre ele--- este prematur! Amandoua presupun matematica, amandoua presupun abilitati de conducator si ceea ce trebuie sa stii este ca acea diploma de manager nu te propulseaza de la bun inceput pe functie--- incepi de la "matura", dupa care, daca demonstrezi ca esti foarte bun, ajungi sa ocupi functia de manager.Asa sa intelegi ca "manager "inseamna mai mult functie decat profesie--- experienta, performanta, abilitatile de conducator sunt atuuri.Un inginer capabil, indiferent specializarea lui, poate ocupa functia de manager la o firma fara a avea acea diploma in management --- ii sunt suficiente cateva cursuri de management.
Despre salariul unui manager, iti pot spune ca este mai mare decat al unui simplu inginer sau al unui contabil dar mai mic decat al unui bun programator( care poate fi mai mare decat al presedintelui tarii!).

| Mitzzu21 explică (pentru alessia5158):

Da dar la mate-info am auzit ca e greu si la bac ce matematica ai la bac? Din aia mai grea sau mai usoara?

| alessia5158 a răspuns (pentru Mitzzu21):

Din cea "grea"(Mate 1)--- cand iti doresti mult, munca pentru a-ti atinge scopul este mai mare!
Sarbatori fericite si numai bine!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Managementul este o facultate unde teoretic inveti sa fi manager.Aceasta facultate este folositoare in cazul in care ai mai urmat una(inginerie,ASE,drept, etc), altfel nu are nici o utilitate, decat sa spui ca ai o diploma, atat.Managerul este cel care conduce o firma, este factorul principal de decizie.