| Dyony01 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva?:* de ce oasele si parul nu >putrezesc?:*big grin

7 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Substanta organica-- putrezesete, se descompune nu si ce anorganica
oasele si parul( Osul constă 60 % din substanțe anorganice (în special fosfat de calciu) și 40 % substanțe organice)
substante organice ex proteine, lipide glucide astea se gasesc in muschi, piele, organe etc)

| Remus13 a răspuns:

Oasele si parul contin fibre. De aceea cand o fiinta moare, corpul putrezeste peste 8-10 ani, iar fiintei ii raman oasele si parul, iar ele nu vor putrezi deoarece au acele fibre.

| Archangells a răspuns:

Pai putrezesc, dar intr-un ritm mai lent decat materia organica a cadavrului, deoarece sunt alcatuite din keratina, cu un continut mai redus de apa si mai crescut de subst. minerale. asa credhappy

Răspuns utilizator avertizat
| GyaRoxy a răspuns:

Se descompun si ele dar mai tarziu...
(parul se descompune cel mai greu pentru ca contine numai celule moarte. Scheletul nu se degradeaza, sigur exista si situati, asta depinde cand scheletul poate sa contina unele parti din corp pentru ca acesta s-a descompus mai incet.)

| iloncik009 a răspuns:

Ele putrezesc da noi oase cresc cum sh parul

| Solange97 a răspuns:

Oasele si părul nu putrezesc deoarece au fibre care nu pot fi putrezite.Ele ajută cercetătorii ca să vadă dacă omul a fost otrăvit bătut etc.