| Porfireanu_Mirabela_1990 a întrebat:

Va rog daca vreti sa ma ajutati cu o informatie. am primit si eu cadou un pui de ciobanesc caucazian, are doua luni si o saptamana si as vrea sa stiu ce mancare e recomanadata pentru aceasta rasa! Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| TJohannaB a răspuns:

Hranirea Ciobanescului Caucazian reprezinta un eveniment zilnic (pe langa atentie, tandrete si implicarea în diverse activitati fizice) prin care stapanul îsi ia angajamentul de lider alfa si asigura cu responsabilitate o alimentatie adecvata cainelui.

Deoarece cainele este o specie înrudita cu lupul (Canis lupus) el este preponderent carnivor. Pe langa alimentele de origine animala: carne de vita, porc, pui, cal, gasca, curcan, oaie, miel si peste dezosat (în cantitati nu foarte mari) se recomanda si o serie de legume (atentie la cele toxice-ex. ceapa) cum ar fi rosii, salata, spanac, cartofi (fierti in coaja si pisati), morcovi (rasi), telina, patrunjel, fasole verde si varza (nu foarte des).

Pentru a completa sursa de proteine, aminoacizi si carbohidrati sunt foarte recomandabile organele de porc si vita (ficat, rinichi, plamani), pastele fainoase, oua (de preferat fierte), cereale, lapte, branza si fructe(ocazional).

Oasele reprezinta si ele o sursa favorabila de calciu însa ele trebuie sa fie de provenienta cabalina sau de vita, fara aschii si cu maduva destula.

Hrana administrata trebuie sa fie bine fiarta, pentru omogenizare, iar ratia trebuie suplimentata în functie de nivelul de activitate a cainelui.La puii de Ciobanesc Caucazian tainurile vor fi 7 la numar (la 4 luni) scazand treptat la 3 pana la varsta de 2 ani (stadiul de maturitate). Pentru a pastra pofta de mancare si sanatatea cainelui este necesar zilnic min. 30 minute de plimbare în zone cu aer curat (padure, pajiste, munte, parc).

Apa trebuie sa fie la discretie.Suplimentele nutritive (calciu, magneziu, fosfor, fier, etc.) se pot administra în perioada de crestere a cainelui la recomandarea medicului veterinar.

O alimentatie bazata pe produse comerciale (majoritatea tratate cu chimicale) este de evitat (duc la diverse boli de piele, alergii, constipatie) acestea fiind în discordanta cu dieta unui adevarat caine de munte.

| xXAndreyyyXx a răspuns (pentru TJohannaB):

UAU! A zis doar sa-i recomanzi cateva feluri de mancare nu sa-i faci un referat despre digestia canina, dar esti foarte documentat despre caine, bravo!

| megabum a răspuns:

Pedi-gri, carne, pate, paine (mai rar), lapte (daca este pui). Cam astea sunt recomandate. Funda?

| caucazianursu a răspuns:

Un ciobanesc caucazian mananca orice.Chiar orice. Am observat mai jos ca 2 pers ti-au recomandat painea, poti sa ii dai paine dar painea sa fie uscata. Lapte nu! Se alege cu limbrici daca chiar vrei sa ii dai lapte dai lapte batut. Al meu cat era mic manca chiar orice de la carne la salata de rosi si de castraveti oricelaughing Numa sa nu ii dai ciocolata sau alimente sarate.In rest orice! bafta

| xXAndreyyyXx a răspuns:

Pai cam orice, oase, pedigri, resturi.Painea e buna pentru ei dar nu o prea mananca, le place mai mult carnea, deci painea-i garnitura.Si daca esti de la tara nu-ti recomand sa-i dai carne de pui pentru ca o sa-i placa gustul si o sa-ti devoreze toata curtea (din propria experienta). Funda te rog!