| kid47 a întrebat:

Vineri am luat o amenda de circulatie pe care am platit-o azi dimineata la primaria comunei din care fac parte (stau la tara, nu la oras).
Intrebarea mea este, mai trebuie sa fac ceva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu îți vor mai răspunde. Tu ai făcut ce trebuia. Mai subliniez odată: NU pierde originalele, măcar 5 ani de-acum încolo!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa trimiti o copien a chitantei la politia rutiera din care face parte agentul care te-a amendat.

| mihai69 a răspuns:

Faci o copie de pe p.v. și chitanță și le trimiți pe adresa poliției de unde era agentul care te-a sancționat. Păstrezi și tu originalele cel puțin 7 ani, că te poți trezi că vine vreo poprire la fisc - ăștia sunt de groază la capitolul ăsta.

| kid47 explică (pentru mihai69):

Deci nu am platit eu amenda, mi-a platit-o o cunostinta care lucreaza la primarie, mi-a dat chitanta aia.Acum eu am trimis mail la ipj damvovita sa vad ce trebuie sa mai fac si mi-au raspuns ca trebuie sa trimit dovada prin mail, sa scanez, dar asta nu inteleg, ce sa scanez? Nu are nici-un cod de bare, n-am idee.
Eu nu pot ajunge la politie sa fac dovada deoarece e cam la 18-20 km de mine politia...

| mihai69 a răspuns (pentru kid47):

Scanezi chitanța, ce e așa complicat?!? N-ai scaner? Fă-i o poză cu telefonul. Nu ai nevoie de niciun cod de bare. Sau poți face o copie la XEROX și o trimiți cu poșta, recomandată cu confirmare de primire.
Și nu uita să păstrezi originalele!

| kid47 explică (pentru mihai69):

Uite o poza https://imgur.com/a/VCqRi
Asta am primit-o dupa achitarea amenzii.

| mihai69 a răspuns (pentru kid47):

Ei, poza aia (fără „cenzurare"!) o dai pe mail spre Poliția care te-a a amendat.

| kid47 explică (pentru mihai69):

Le-am trimis, vad ca nu mi-au raspuns.Multumesc pentru ajutor, sunt curios cum se sfarseste treaba.

| kid47 explică (pentru mihai69):

Ok,multumesc pentru raspunsuri happy

| mihai69 a răspuns (pentru kid47):

Nu îți vor mai răspunde. Tu ai făcut ce trebuia. Mai subliniez odată: NU pierde originalele, măcar 5 ani de-acum încolo!

| ionutborcea a răspuns:

Nu dacă ai plătit-o cred că este în regulă

| kid47 explică (pentru ionutborcea):

MIe nu-mi trebuiesc raspunsuri de genul asta, nu cu "cred", imi trebuie sigur.