| Larisaaaa a întrebat:

Buna :* Sper sa ma puteti ajuta.
Ma tenteaza foarte tare sa ma bronzez putin la solar. Insa nu am mai facut asta niciodata si nu sunt in tema nici cu saloanele, nici cu preturile. Cate minute trebuie sa stau prima data? Imi puteti indica un salon (in Brasov) de care ati fost multumite si eventual niste preturi.
Multumesc! Funda la cel mai explicit raspuns.:*

Răspuns Câştigător
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Bună.
Primul pas înainte de expunere (ori de câte ori o faci) aplici cremă de protecţie solară cu factorul cel mai ridicat (50+), primele şedinţe (2 la număr în prima săptămână) expunerea va fi de maxim 3 minute. În următoarea săptămână (3 şedinţe de data asta şi este şi maxim recomandat) expunerea va fi de 5 minte. Din a treia săptămână vor apărea semne vizibile de bronz, expunerea va fi de 7-10 minute. După fiecare expunere, duşul trebuie făcut după 12 ore pentru a proteja bronzul.
Nu se obţine culoarea morcovului, stai liniştită.
Nu mergi în perioada menstruaţiei. Pretul depinde de fiecare oras sau cate minute vrei stai. funda?

2 răspunsuri:
| andreeei a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te duci la solar, iar treaba cu "cat stau" nu prea merge, pentru ca fiecare persoana are pielea deferita de alta (una se inegreste mai repede, alta mai greu) Este recomandat de medic sa nu mergi deloc la solar, dar daca tii sa o faci sa nu stai mai mult de 3 minute. Am o prietena care a stat 15 minute la solar si i-a fost rau toata ziua ( stari de voma, greata, oboseala, incomfort), ai grija. Sanatate

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

O sedinta dureaza cat vrei tu, de la 5 minute pana la 20, iar costul sedintei este de fapt costul minutelor pe care le stai.
Mie una nu mi se pare foarte scump... pretul unui minut variaza de la salon la salon, in unele locuri este 1.2 lei, in altele 1 leu.Eu am stat prima data 3 minute. Si a fost ok. Dar daca daca esti gravida,daca esti cu tratament de antibiotice, daca ai alunite sau pete, daca ai tenul deschis te sfatuiesc sa nu mergi. Sa nu uiti ce este cel mai important: crema solara de protectie cu factorul cel mai mare, asa este si pielea mai protejata si bronzul de durata.Bafta