| anonim_4396 a întrebat:

Buna,stie cineva un program bun de dezinstalat pe Ubuntu? Chestia sa dezinstale din terminal, mi se pare complicat.Nu reusesc.Multumesc.

6 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

E xubuntu si nu gasesc synaptic, nu am sau nu stiu sa-l gasesc. Am updatat aseara tot.De altfel am si google chrome pentru linux de instalat si nu stiu ce sa scriu in terminal.Adica dupa sudu apt-get install.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai vezi aici la Remove:
http://docs.xubuntu.org/1304/managing-applications.html
2. Cine te-a pus sa-ti instalezi Xubuntu.
De ce nu ai instalat edubuntu. O interfata mult mai accesibila si mai usor:
http://cdimage.ubuntu.com/edubuntu/releases/14.04/release/
ai 2 imagini ISO de 2.9 GB (una pe 64 si una pe 32 (i386))
nu te lua ca scrie "AMD64". Daca procesorul duce pe 64 biti, descarca cea pe 64, daca nu cea pe 32. Eu l-am testat live cam o saptamana si mi-a placut.
http://cdimage.ubuntu.com/edubuntu/releases/14.04/release/

| zahy a răspuns:

Pai tu il pornesti in terminal. Ii dai format la partitie cand faci instalarea noului OS. sau daca ai uindows dai format la partitia instalata clic dreapta d: ^ format. Ai grija la ce partitie dai format sa nu fie Os care vrei sa ramana. Daca vrei sa inveti linux cel mai bine e sa instalezi in virtual machine, pentru ca la inceput e foarte greu de invatat Terminal pentru ca in linux baza e terminal. O data ce iti faci o baza de cunostinte vei iubi linux.

| anonim_4396 explică (pentru zahy):

L-am bagat in sistem dupa ce l-am probat live. Nu mai ruleaza windows-ul acum.Chestia e ca nu reusesc sa instalez si sa dezinstalez din terminal. Acum a mdescarcat chrome pentru linux si stau cu el in descarcari, pentru ca nu executa, asa ca la windows dand clcik pe open si apoi pe run.Cum instalez chrome ca si alte programe de altfel.Stii vreun program de instalat automat sau tot in terminal trebuie instalat? E dificil in terminal nu reusesc sa scriu corect in terminal.Era mai misto un program de instalat. Daca nu exista...degeaba si cu ubuntu ca e multa manevra.

| Dennisz a răspuns:

Nu sunt programe inca adaptate special pentru a dezinstala programe din ubuntu panel.
Insa ai aici niste tutoriale scrise foarte usor de folosit, pentru dezistalare de programe --> http://www.cyberciti.biz/......t-command/