| 0PopaPorno a întrebat:

Stiu ca intrebarea asta poate parea stupida,aiurea si din nou stupida, dar am o nelamurire:cum zboara avionul? Adica ce il tine sus sa nu cada in jos? thinking Fundabig grinlaughing

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ceva care sper sa te ajute.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Avion

| emin3m18 a răspuns:

Avioanele de obicei sunt construite din metale usoare "derivate ale aluminiului". Avioanele avand aripile mari sunt constriute in asa fel incat aerul sa treaca si pe deasupra aripilor si tot odata si pe sub ele! Ele se mai ajuta si de o viteza mare, care o obtin cu ajutorul motoarelor care se afla pe aripi. Si sa nu uit avionul este construit cu o forma aerodinamica happy! Sper ca ti-am fost de ajutor!