| Nelluttza a întrebat:

Sunt pe clasa a V|||, si trebuie sa dau evaluare nationala in 20 la romana si 22 iunie la matematica. daca de exemplu nu il iau cel de la matematica, ce se intampla? va rog, raspunsuri

Răspuns Câştigător
| David95_2915 a răspuns:

Salut tongue si eu sunt in a 8-a si noua ne-au zis ca se face MA - Media aritmetica de ex. Nota de la lb romana cu nota de la matematica se face media aritmetica (se aduna notele alea doua si se imparte la 2 ) si iti iasa nota. Se calculeaza media cu care ai terminat la clasa din clasa 5-a pana in a 8-a si de acolo iasa iar o nota si se face din nou media artmetica cu nota de la teste si media anuala la clasa
Pls Funda happy

6 răspunsuri:
| BETTYNA a răspuns:

Buna,si eu sunt tot clasa a VIIIa ...deci " nu exista nu il iau" pentru ca indeferent de nota pe care o iei poate sa fie si 1 se aduna cu nota de la romana si se face o medie a celor 2 note.Iar aceasta nota finala (adica media celor 2 ) se calculeaza cu media 5-8 ...Aceasta este noua regula, bafta la examene!

| BiancaMihaella a răspuns:

Pai nu are importanta cat iei media se calkuleaza poti s iei jh 1 :d stiu jh eu ca st tot ca tine in kls a8a se calkuleaza mediile stai linistit:*

| DanteH2SO4 a răspuns:

Se face media aritmetica la examenul de la romana si matematica, iar rezultatul se aduna cu media V-VIII si se imparte la doi, nu poti sa pici examenul doar sa iei unu.

| lavinia_5701 a răspuns:

Buna,sincer nu stiu...insa sunt sigura ca vei face macar de un 5(nota minima de trecere)faci o figura, scrii niste formule mai faci un exercitiu si iti scoti nota.bafta

| Nelluttza explică:

Mersiii:*

| corinaiuliana a răspuns:

Dacă nu îl iei, pici capacitatea și apoi o să trebuiască să dai iar în toamnă( doar la materia la care ai picat) și nu prea o să mai poți să ai pretenția la vreun liceu mai bun...adică o să apuci ce-a mai rămas nedorit.