| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. In ultimele 2 luni a inceput sa mi se restarteze PC-ul. Ideea e ca acum mi se restarteaza cam la 5 minute. De cele mai multe ori mi se restarteaza cand sunt pe net (cand vad filme, mai greu cand stau pe fb sau TPU) si cand ma joc.
Nu e de vina windowsul, l-am instalat de mai multe ori si tot degeaba. Din cand in cand imi apare si BSOD (blue screen of death). dar foarte rar. Am debifat din System - Automatically Restart. Acum intrebare aveti idee ce se intampla? Sa fie coolerul de la procesoor sau sursa?

19 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Eu cred ca coolerul este plin de praf si nu mai face transferul de caldura intre el si procesor! Desfaci unitatea,iei un aspirator, ii bagi furtunul pe refulare, adica sa sufle aer si curata-l de praf! Daca nu ai pastat coolerul niciodata trebuie sa-l pastezi cu pasta termoconductoare.
Nota: te duci undeva intr-un spatiu deschis (afara)

| GothicTiamat a răspuns (pentru neluL):

Am aspirat de m-am plictisit si nimic; procesorul are pasta pe el. Multumesc pentru raspuns

| neluL a răspuns (pentru GothicTiamat):

Uite cum faci! Da click dreapta pe bara de jos si apoi click pe Device Manager (sau cauta Device Manager in ->Start->Run) O sa ti se deschida o fereastra si aici da click pe Performance, Acum uita-te la un film sau joaca un joc si spune-mi la cat la suta % sta CPU? CPU este procesorul tau? Iti fac si un print ca sa intelegi mai bine : http://i.imgur.com/rZuMH.jpg

| GothicTiamat a răspuns (pentru neluL):

In mod normal e undeva pe la 65% dar si cand deschid crome-ul creste la 100%(cand se incarca ) si cand vad un film e 98%. crying

| neluL a răspuns (pentru GothicTiamat):

NU este sursa! Coolerul este de vina exact cum am anticipat! Da-l jos si pasteza-l sau schimba-l cu unul mai mare.

| GothicTiamat a răspuns (pentru neluL):

OK cred ca am sa il schimb, adevaraul e ca e vai de el big grin. Mersi frumos de ajutor

| eandopuncttk a răspuns:

Deschide-l fa ceva pe el, ma refer pana se restarteaza, si cand isi ia restart intra in bios si vezi ce temperatura are procesorul. daca e mai mare 40...45 de grade, nu-i a buna. mergi la un magazin de caltulatoare si ia-ti o seringa de pasta termoconductoare si cheama pe cineva care stie sa-ti puna intre procesor si radiatorul acestuia

| GothicTiamat a răspuns (pentru eandopuncttk):

Mda... e cam mare 39-41. Mersi pentru raspuns

| eandopuncttk a răspuns (pentru GothicTiamat):

Pasta termoconductoare si daca tot il desfaci sa-i dai si praful de pe coolere jos, la procesor, la placa video daca e cu cooler,.

| GothicTiamat a răspuns (pentru eandopuncttk):

Pasta care o avea inainte o sterg sau dau peste? Am auzit ca se sterge cu alcool izopropilic (doar am auzit habar nu am daca e asa)

| eandopuncttk a răspuns (pentru GothicTiamat):

O stergi, cu putina vata incet (sa nu cumva sa o inmoi in spirt), daca te pricepi,
ai grija cand dai jos coolerul ai sanse sa ciobesti placuta pe care e microprocesorul.

| GothicTiamat a răspuns (pentru eandopuncttk):

Mersi frumos de tot happy

Răspuns utilizator avertizat
| Sihastrul a răspuns:

Nimeni nu ti-a spus sa verifici ventilatorul de la placa video (daca are) daca acesta se roteste sufland asupra lui si indepartat praful.

| Sihastrul a răspuns:

Nimeni nu ti-a spus sa verifici ventilatorul de la placa video (daca are) daca acesta se roteste sufland asupra lui si indepartat praful.
Daca acesta se roteste greu desfacut si pe axul ventilatorului (in spate, ridici folia) pus o picatura, doua de ulei de masina de cusut.Il rotesti apoi te asiguri ca sufland peste ventilator se roteste usor/ ansamblat la loc.

| RetardedRacoons a răspuns:

Posibil sa ai probleme cu sursa, vezi sa nu cumva sa se incinga, poate coolerul nu mai functioneaza in parametrii normali.
De asemenea daca ai adaugat piese noi la sistem de curand e posibil ca sursa sa nu faca fata cerintelor, incearca sa scoti din componentele de care nu ai neaparata nevoie (cd-rom, extra hdd etc.) si vezi daca asta rezolva ceva.
Ai putea de asemenea sa verifici si daca placutele ram sunt in regula si/sau bagate bine in sloturile lor.
Bafta, I feel your pain mon sad

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Placa de baza se arde. daca ao schimbat recent placa video. poate nu este cea buna.si atunci se incinge si se opreste brusc compu.in general cand isi da restart inseamna ca ceva se incinge,, daca mai stai cu el se va arde placa de baza.

| GothicTiamat a răspuns (pentru Axz_axn_1978):

Acum chiar m-am speriat mai rau sad dar mersi