| Myrena a întrebat:

Am nevoie de un referat despre ureche la biologie si trebuie sa respect pasii de la pagina 43 din manualul de clasa a 7-a.Si nu am inteles absolut nimic din ce strie acolo si din ce ne-a explicat profesorul in clasa. Ma puteti ajuta si pe mine cu referatul? va rog...

6 răspunsuri:
| spaghetty a răspuns:

Si noi de unde sa stim pasii de la pagina 43? Nu suntem toti in clasa a 7a. Poate te pot ajuta

| Myrena explică (pentru spaghetty):

Ma poti ajuta?

| Myrena explică:

Poi...
I.PARTE TEORETICA
-consultati in biblioteca scolii fisele lucrarilor care va pot oferi surse de documentare.
- faceti-va un dosae in care selectionati documentele gasite, alegandu-le numai pe cele referitoare la titlul referatului
- clasati aceste documente intr-o ordine care o sa va permita sa raspundeti direct la problema propusa
- formulati o ipoteza referitoare la subiectul ales.

| Myrena explică:

II. PARTEA PRACTICA ( partea pe care nu am inteleso chiar deloc)

- pentru elaboratea unui referat stiintific trebuie realizata si o parte practica prin efectuarea unor experimente care sa puna in evidenta procesele biologice propuse pentru studiu
- dupa ce ati executat mai multe experimente, comparati rezultatele obtinute cu scopul propus
- inregistrati, analizati si examinati toate observatiile ca sa vedeti daca datele obtinute sustin ipoteza pe care ati formulat-o
- prelucrati aceste date
- ilustrati rezultatul experimentelor prin desene, fotografii, scheme, grafice, tabele etc. ( PROFU A SPUS SA NE IMAGINAM NOI EXPERIMENTUL )

| Myrena explică:

Si la sfarsit zice ca referatul trebuie sa cuprinda:
-enumerarea problemei
-documentarea asupra problemei
-experimentul realizat
-datele rezultate in urma experimentului
-interpretarea datelor
-concluzia prin care se argumenteaza atingerea scopului propus
- sa se adauge si o anexa cu bibliografia consultata in timpul cercetarii si elaborarii referatului

.....si cam atat... va rog daca puteti sa ma ajutati ca imi da nota pe ceea ce trebuie sa fac.

| Myrena explică:

Hai va rog ca joi trebuie sa predau proiectul! Va rog frumos...Dau funda si va ajut si eu pe voi....va rog.