| stefanneell a întrebat:

Am o intrebare cred ca putin ciudata happy: Prin anii 1960-1980 in armata se invata sa tragi cu arma?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Normal! Ca doar nu era sa ne invete sa tragem cu prastia.
Chiar si eu, fata fiind, am facut oarece armata in facultate si am tras cu pistolul-mitraliera. Spre norocul tuturor, ne dadeau gloante oarbe; o singura data am tras cu munitie de razboi si dealul din spatele tintelor arata ca dupa arat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar ca este o intrebare ciudata!
Sigur ca invatai sa tragi cu arma, altfel nu ar fi fost serviciu militar. Efectuau trageri cu arma (de obicei cu pistolul mitraliera), mai ales pana la depunerea juramantului, toti cei incorporati, indiferent ca dupa aceia erau meseriasi (bucatari, croitori, frizeri, soferi, etc).

| GeneralR15 a răspuns:

Desigur!

| terminatorul23 a răspuns:

In armata te lua la 18 ani si te invata imediat sa tragi (cradema tatal meu a fost in armata). FUNDA?