| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU happy
Am o intrebare..si mare nevoie de ajutor.
Vreau sa trimit ceva cu recomandare prin posta romana unui prieten care este din Botosani.
Si intrebarea este: pe plic la destinatar dupa ce scriu numele, in continuare cum scriu. judetul si apoi localitatea sau invers..sau nu conteaza in ce ordine le pun? Si trebuie si strada..ca am vazut ca in localitatea unde sta el nu este.
Deci asta vreau sa stiu. daca vreau sa trimit in botosani trebuie si strada trecuta sau este de ajuns numele, jud, localitatea si codul postal...si ca sa ajunga se poate sa pun cu recomandare sau ce trebuie sa fac ca sa fiu sigura ca ajunge?
Mentionez ca vreau sa trimit prin posta nu prin curier...
Dar de curiozitate prin curier cum se face?
Va rog, ma puteti ajuta..am mare nevoie
Aa inca ceva daca vrea el sa-mi trimita ceva pot sa.i dau tot asa doar numele, jud si localitatea fara adresa unde locuiesc.(eu stau la bloc) si nu vreau sa ajunga in cutia de posta ca sa afle parintii mei. sper ca stiti la ce ma refer.

Dau fundita pentru cel mai bun raspunswinking
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Adbbmsh a răspuns:

Daca ai numele, judetul, localitatea si codul postal este cat de cat suficient. Astfel poate ridica plicul de la posta de care face parte codul postal. Sper ca te am putut ajuta.

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Da.dar sti cumva prin curier cum se face?

| Adbbmsh a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Te duci cu datele destinatarului, respectiv buletinul tau..asemanator ca la posta

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Pai si tot la posta sau de unde poti pune prin curier?
Aa inca ceva..ai zis ca nu trebuie neaparat sa pun strada. pai si cand sti ca o primit daca nu ii vine acasa aviz postal?
Si daca vrea el sa trimita ceva pot sa.i dau tot asa doar numele, jus, loc si cod. fara adresa, eu stau la bloc. si nu vreau sa afle parintii mei..se poate ca sa merg eu la posta si sa nu.mi vina acasa aviz..in cazul meu?

| Adbbmsh a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Pai poti trimite la oficiul postal scrisoarea, si invers(sa primesti). O sa vina aviz, deoarece posta are datele personale ale persoanei descrise

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Dar nu e scrisoarea e un fel de minipachet.
Ma refeream ca daca eu trimit ceva si nu pun strada unde sta, de unde stie cand ajunge si ca sa mearga dupa pachet?

| Adbbmsh a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Au numarul de telefon. Mereu o comanda sosita este precedata de telefon asupra destinatarului.

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Dar trebuie sa dau si nr de telefon, sau?

21 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Prin posta
Nume(...) Prenume(...)
Strada(...) Nr( ) Sc( ) Bl( ) Cartier ( )
Localitate ( ) Judet ( )
Lipesti timbrul, platesti o taxa daca vrei ca trimiterea ta sa fie recomandata
Prietenul tau va semna de primire.

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ok, dar daca sta la casa tot asa vine..si adresa(str.etc)?

| untu a răspuns:

Pe plic se scrie asa: DESTINATAR:Numele si Prenumele, Adresa: Strada,Nr,Bl,Sc,Et, Ap. si apoi scrie LOCALITATEA, apoi JUDETUL, apoi CODUL POSTAL caruia apartine aceasta localitate sau adresa, apoi daca stii oficiul postal careia ii apartine destinatarului.

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru untu):

Dar daca nu scriu si oficiul e o problema?

| untu a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Andreiutza,sa stii ca eu sint din Botosani! Spune-mi care este numele si prenumele prietenului tau? Poti sa-mi spui la privat daca vrei, poate ca il cunosc si o sa stiu si o adresa! Ce parerea ai?

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru untu):

Ti.am trimis mesaj dar nu merge sad nu ai primit?
eu inca sunt membru junior si tu senior si de asta nu merge.

| untu a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Stai sa ma uit, sa verific si o sa-ti trimit si eu un mesaj de proba daca merge!

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru untu):

Eu am primit deoarece eu sunt membru junior dar nu.ti pot trimite tie.
In mesaj ti-am scris daca esti fata si cum te cheama.

| untu a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Sint baiat si ma cheama Costel! Imi pare bine de cunostiinta Andrei!

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru untu):

Si mie imi pare bine, si ma cheama Andreea nu AndreilaughingwinkingCati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Revenind la adresa pe amicul meu il cheama Puscasu George Eusebiu, sti vreo adresa cum ziceai?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, imi pare rau nu-l cunosc! Tu ce varsta ai?

| untu a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Aha,scuze!happy

| Andreiutza1809 a răspuns (pentru untu):

Nu.i nimicwinking
18 am