| ioanamonica a întrebat:

am un laptop si as vrea sa il trimit la prietenul meu din Italia. Eu sunt din Romania. Daca il pun la posta, il duce posta pana in Italia?

Răspuns Câştigător
| LucusaGabriElla a răspuns:

Paii da, ii dai posteii si posta il pune in avion si dupa il duce la Iltaliaa numaii sa ii spui nr de casa... strada etc [ ceea ce cred ca stii ca trebuie sa scrii happy ] fundita? big grin happy

| ioanamonica explică (pentru LucusaGabriElla):

Esti sigura ca-l duce? ce sanse am ca laptopul sa ajunga ''nevatamat'' acolo in Italia?

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

E posibil ca posta romana nici sa nu ti-l ia, exista interdictie la anumite lucruri. cel mai sigur incerci cu atlassib, au si serviciu de curierat, spui ca e laptop si au grija in general. nu stiu de unde esti dac aia atlassib si nici in ce localitate din Italia il trimiti, daca au atlassib, asa ca poti verifica aici http://www.atlassib.ro/csp/webatlass/index.csp
mai are posta romana un serviciu in colaborare cu TNT, se numeste skypack, e coletarie rapida, adica tu lasi coletul la posta si vine cineva de la TNT si il preia si ei il livreaza direct in mina persoanei in cauza in maxim 3 zile dar e scump (o scrisoare de trimis cu astia e 120 ron) si trebuie vazut daca accepta si aia calculatorul la transport http://www.posta-romana.ro/......rviciilor.

| kostyx a răspuns:

Posata il duce, dar nu mai ajunge laptop in Italia. Va ajunge ceva numai bun de aruncat la gunoi pentru ca Posta Roamana e foarte badarana cu coletaria. Mai bine adreseaza-te unei firme private. Nu platesti nici foarte mult si esti mai sigura, mai ales daca le spui ca este ceva fragil happy

| ioanamonica explică (pentru kostyx):

Cum ar fi care firma privata?

| kostyx a răspuns (pentru ioanamonica):

Prin firma privata eu inteleg autocare private care fac curse Romania - Italia. Exemplu Briana Travel care e din iasi dar trece prin mai mjulte orase ale tarii. E o firma serioasa si intotdeauna pachetele mele au ajuns ok.