| Bichi a întrebat:

Buna TPU am un sistem audio nu prea cine stie ce da r am o problema cand il pornesc de la buton se aude un tiuit si la boxe si la subufer, se aude si daca nu e conectat la pc cum incercat sa misc de fire de mufa dar degeaba.cn ma poate ajuta

6 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Tiuitul poate fi din cauza(daca ai setaru de sursa semnal de intrare) sa fie un buton blocat si asa semnalul intrare intra in oscilatie(tiuitul)specific,daca nu ai asa ceva,este in sitem ceva electronic defect,Sursa alimentare slabita,electrolitici,etc.
Presupun ca ai toate butoanele (potentiometrii) in stare buna la volum,verifica prin manevrarea lor daca acest tiuit creste ca volum si devine mai ascutit sau slab in functie de pozitia potentiometrului de volum.
Cablul de legatura intre comp si sistem sa nu fie cumva in scurt intern,aceasta poate fi defectat prin zdrobire,presare cu piciorul mesei,scaun,etc. Daca poti lasa sistemul fara cable si vezi de mai face asa, apoi incearca sa decuplezi cite o boxa, satelit etc si sa vezi de dispare, sa nu fie un defect din membrana difuzoarelor, obosite etc.

| para001 a răspuns:

Cand ascultii muzica la boxe se mai aude tiuit?

| 01rukia01 a răspuns:

Pai uite-te bine in unitate unde anume l-ai bagat ca sunt trei mufe mici rotunde colorate jos de tot (in spate), inceraca-le pe toate si vezi care se potriveste
si vezi sa nu fie undeva cablul intrerupt sau ceva de genul asta.

| pnker a răspuns:

Daca nu e puternic zgomotul n-ai de ce sa iti faci griji. Asa e cam la toate.

| Bichi explică:

Dar se aude tare si cand ascult muzica da stiu ca e sigur sin subufer ca mai am unu (mai bun)si nu se aude nimic

| traveler a răspuns (pentru Bichi):

Dupa ultimaexplicatiea ta,difuzorul este desprins de pe suportul lui, sau bobina lui, oricum este dificil de reparat, este in interiorul magnetului, mai bina cauta un alt dif de aceiasi valoare si putere si inlocuieste-l si gata.
Sarbatori fericite!