| davidiu a întrebat:

am un wirelles-router MSI si vreau sa opresc internetul pentru anumite pers care sau conectat la mine pe IP cred ca asa funct.

Răspuns Câştigător
| Alexiuc a răspuns:

Nu poti sa restrictionezi pentru anumite siteuri da poti pune un numar limitat de utilizatori care sa se conecteze la routerul tau.

6 răspunsuri:
| QuickSilvers a răspuns:

Salut. Vezi care sunt IP-urile pe care vrei sa le deconectezi, si salveaza MAC-urile la care sunt atribuite. Cauti prin setari si activezi filtrul de MAC sa blocheze MAC-urile salvate anterior. In felul acesta, Acele persoane care detin device-urile cu MAC-urile respective nu se vor mai putea conecta niciodata la router-ul tau pe Wi-Fi. Poti oricand sa modifici lista cu restrictii.

| Alexiuc a răspuns:

Daca routerul tau e configurat si are parola nu se poate conecta nimeni. daca nu are parola si e "security free" atunci se poate conecta oricine.

| davidiu explică (pentru Alexiuc):

Are parola dar nu poti sa ii restrictionezi internetul sau sa nu mai aiba voie pe anumite site-uri?

| Alexiuc a răspuns (pentru davidiu):

Sa stii ca eu la Routerul meu EDIMAX asa se numeste la sectiunea firewall de la setari generale de la ruter am o optiune unde pot adauga siteuri care sa nu mai mearga pentru orice calculator sau laptop care incearca sa al acceseze inclusiv al tau. dar e si sectiunea cu MAC-uri acol faci lista cu restrictile.

| Alexiuc a răspuns (pentru davidiu):

Nu poti sa restrictionezi pentru anumite siteuri da poti pune un numar limitat de utilizatori care sa se conecteze la routerul tau.

| davidiu explică:

Am reusit si se faci cu ajutorul MAC-ului. Mersi oricum.

| Giho a răspuns:

Intra in network settings cauta conexiunea ta la adapter settings si puneti parola. Succes!