| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

As dori și eu un sfat, ma gândesc ca nu toată lumea e perfect dar de multe ori când vreau sa ajut pe cineva cu un sfat spun ca ii ajut și sunt o persoana care știe sa liniștească alte persoane dar cred ca am eu un defect Gelozia, vorbesc cu un prieten foarte bun și mereu îmi spune ca ma place și vorbe frumoase, ma face sa zâmbesc, dar nu știu ce e cu mine ma deranjează un lucru sa ii spun " copilaresc ", vorbeam de filme si el s-a uitat la un film și îmi scrie " îmi place de actrița principala și pune emoji cu inimi in ochii " dar m-a deranjat felul in care a spus asta, adică dacă ar fi așa dar putea sa spuna altfel, ma cam deranjează, nu as vrea sa fiu așa poate ca eu greșesc dar nu știu de ce simt ca m-a deranjat asta, deși sincer relația dintre mine și el este perfecta, dar chiar m-a deranjat lucrul acesta minor, offff sad sad poate spuneti ca sunt naiba, nu știu cum sa ma descriu la asta, este un lucru care ma deranjează sau mai spune și de alte actrițe gen " s-ar da la... " nu știu cine. pfff sad sad vreau un sfat sper sa nu ma judecați, nimeni nu e perfect dar asta simt ca este un defect al meu sad

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca iti place asa mult, fa-te psiholog.
Poate pe parcursul carierei intelegi mai bine cum e cu gelozia.
Linisteste-te, a zis doar.
Nu i-a zis ei personal si nici nu s-a culcat cu ea.
Atunci chiar aveai motive...

| anonimg a răspuns:

Nu toti oameni sunt la fel. Este adevarat ca ai un defect. Dar chiar si asa, doi prieteni ar trebui sa se cunoasca. Daca el nu te ajuta sa biruiesti acest defect -ba chiar il mareste in intensitate, atunci nu iti este prieten cu adevarat. Iar lucrul acesta este normal la adolescenti -pentru ca amandoi se poarta copilareste.
Tocmai de aceea eu sun ca dragostea nu este pentru adolescenti, ci doar pentru oamenii maturi care stiu cum sa o controleze.
Adolescentii se ranesc de unii singuri; se ranesc unii pe altii. Si cel mai rau este ca nu isi dau seama de asta.

Prietenul tau nu trebuie sa mai spuna nici un cuvant si nici o expresie care sa iti scoata la iveala gelozia. El trebuie sa iti spuna: "Ai incredere in mine!", si trebuie sa iti si arate asta, si sa se poarte ca atare.
Voi sunteti inca copii si o sa realizezi asta (dar si el) in jurul varstei de 30 de ani. Doar atunci omul va privi lucrurile cu seriozitate si va trai viata la fel, cu seriozitate. Pana atunci, tinerii doar se pot rani cu dragostea, si nu vor sti cum sa o foloseasca si sa nu se raneasca cu ea. Acum nu o sa imi dai dreptate, si este si normal; dar atunci, da.

Pana atunci, ca sa fii scutita de suferinta va trebui sa nu iti faci nici un prieten. Este singura solutie.
De fapt, prietenia dintre un baiat si o fata trebuie sa aiba la baza casatoria. Altfel va un esec. Prietenia trebuie sa aiba o tinta: casatoria. Altfel, este ca si cum amandoi v-ati urca intr-o barca fara sa aveti o tinta si v-ati lasa purtati de valurile oceanului. Deci fara o tinta (casatoria), relatia va fi naufragiu chiar de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat e doar un prieten bun si nu iubit (chiar si la iubit ar fi ciudat dar fie ) de ce faci spume? Vrei sa te pupe doar pe tine in fund? Ca nu inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate esti indragostita de el?!

| QWERTY55 a răspuns:

Nu te ingrijora.E un defect ca oricare altul. Si eu am patit asta. De multe ori. Ai grija doar sa nu faci greseala mea: am pierdut multi prieteni din cauza acestui defect; sa te deranjeze lucruri marunte. Atata vreme cat tii pentru tine ce te deranjeaza, nu este nicio problema. E un defect, dar e banal. Asta e unii ghinionisti ca noi se nasc cu asta. happy Daca observi un lucru marunt care te deranjeaza, cum e cazul asta, nu-i da importanta. happy

| E1Onyx1E a răspuns:

Stai liniștită, doar se uita la film, deci rămâne doar cu uitatul. Nu fii prea posesiva pentru ca îl va deranja odată și odată. Încearcă sa te bucuri de orice moment cu el. Așa cum și ție îți place sau te atrage un anumit personaj masculin dintr.o carte sau film, așa e și la el. E doar ceva trecător. Dacă relația voastră e perfecta, țineți.o tot așa!