| LaryLaurentiu a întrebat:

As vrea sa stiu cum sa scap de cojmarurile mele care ma scoala din somn, pentru ca aseara m-am trezit din somn din cauza cojmarului.Va rog, ajutati-ma! sad

Răspuns Câştigător
| ghostlabbrador77 a răspuns:

O cauza a cosmarurilor este ceva ce s-a intamplat in timpul zilei si care te macina, iar in timpul visului se exteriorizeaza, deci inainte sa te culci ia-ti gandul de la tot ce s-a intamplat in acea zi si gandeste-te la altceva. O alta cauza a cosmarurilor este faptul ca ai mancat ceva inainte de somn, deci nu manca cu cateva ore inainte de somn si bea un ceai cald inainte de culcare pentru a te calma.

1 răspuns:
| AlexandruHS a răspuns:

Buna.
Cosmarurile sunt cauzate de:
frică, panică provocata de traumele psihice, stressul din timpul zilei, si oboseala.
Daca ti se intampla des consider ca ar trebui sa faci niste schimbari in viata ta: relaxeaza-te, incearca sa gasesti cauza acestora si sa o infrunti. Daca cosmarurile tale au legatura cu o trauma pe care ai suferit-o (psihic/fizic) ar trebui sa consulti un psiholog/terapeut (nu esti nebun daca ai consulta un psiholog dar el te poate ajuta sa iti infrangi temerile prin psihoterapie).
Eu stiu ca visele( in special cosmarurile) reprezinta oglinda temerilor noastre, ale emotiilor, gandurilor.
Mama mea imi spunea cand visam urat sa ma gandesc la lucruri care ma fac fericit cand ma culc( ca sa adorm cu astfel de ganduri fericite).
Succes.