| anonymous09 a întrebat:

as vrea sa stiu la ce foloseste acel examen Cambridge si cam ce consta?

Răspuns Câştigător
| DiDix11 a răspuns:

Pai in primul rand daca iei nivelul C cu calificativul A nu mai trebuie sa dai bacul la engleza plus ca la unele facultati din strainatate se cere acest examen... ajuta si la dosar e desul de tare dar ma inteles ca e recunoscut in desul de putine tari te sfatuiesc sa dai ielts chiar daca e valabil doar cativa ani e recunoscut in mai multe tari e destul de tare...a da si cambridgeu costa in jur de 600 de lei:d

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca dai cambridge nu va trebui sa dai bac din limba straina si costa destul de mult, iar acolo vei face exercitii si teste la diferite nivele din acea limba

| Vlădescu_VLee_1994 a răspuns:

Buna! Am dat acest examen anul trecut in decembrie la Bucuresti. Am dat CAE care echivaleaza nivelului C1. In primul rand, cu Cambridge-ul nu mai dai competentele lingvistice la BAC, iar daca vrei sa aplici pentru o facultate din strainatate ai un plus in fata celor care vor da un test. E o lista a facultatilor care aproba acest examen, in Romania sunt doar cateva, la Cluj si Timisoara, daca nu ma insel.
Ai o prima proba de Speaking cu o saptamana inainte de tot ce inseamna scris. Nu este foarte greu, mai ales ca o sa mai ai un coleg in fata comisiei formata de 2 profesori. Tot ce este scris inseamna: Reading, Writing, Use of English si Listening pe care le vei da toate in aceeasi zi cu pauze intre ele. Rezultatele vin mai greu pentru ca toate examenele sunt corectate in Anglia.
Costul este de 680 de RON, la paper based, din cate imi amintesc. Daca pici CAE iti vor da diploma de FCE care, de asemenea, echivaleaza BAC-ul.
Daca ti se pare dificil sau prea scump, poti opta pentru un test IELTS sau TOEFL care are o valabilitate de 2 ani si e doar un test care sa iti evalueze cunostintele, dar echivaleaza BAC-ul. Cambridge-ul il ai pe viata. Cele mai sigure informatii ti le ofera site-ul Cambridge ESOL Romania.
Sper ca am putut sa iti fiu de folos. Bafta daca vrei sa il dai! happy