| ALLLeXaNDRaALLE a întrebat:

Azi am facut experimente in laborator si la un moment dat am avut acid clorhidric (HCl) si mi-a curs putin pe mana dar am dat repede cu apa (H20 ) Dupa vreo doua ore am observat ca degetele mele erau vinete. Parca as fi avut o rana.
E posibil sa fie de la acidul clorhidric? Daca da ce se poate intampla si ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Mergi la medic urgent. nu te juca. acidul clorhidric e blestemat.

| slenderica a răspuns (pentru gelu1970):

Pai daca e blestemat sa se duca la vrajitoare nu la medic.

| gelu1970 a răspuns (pentru slenderica):

Eu i-am raspuns ei. vad ca esti perspicace si stiai care e formula apei. ce bucurie sa avem un destept pe TPU. suntem flatati desteptule.

| ALLLeXaNDRaALLE explică (pentru gelu1970):

Mersi happy
Am rezolvat, probabil nu era acid clorhidric pentru ca mi s-a dat jos. M-am speriat putin, in fine de-acum voi fi mai atenta cand fac experimente.

5 răspunsuri:
| slenderica a răspuns:

Daca nu ne spuneai formula chimica a apei nici ca stiam ce ai pus acolo.

| ALLLeXaNDRaALLE explică (pentru slenderica):

Am pus formula chimica a apei pentru ca daca vezi doar cuvantul apa nu-ti dai seama ca se foarmeaza o reactie :
H2O + HCl = H3O + Cl