| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
azi am observat ca la degetul mare de la picior intr-un colt de la unghie este umflat si s-a facut putin mov cand m-am uitat s iesit un lichid alb si ma doare ce sa fac sa scap mai mi s-a intamplat odata dar nu asa rau

Răspuns Câştigător
| Life33 a răspuns:

Cel mai bine cred-ca ar ffi, sa moi piciorul in apa calda, si sa-l tii vreo 5 minute, apoi atent incerci cu foarfeca sa unghiera sa tai coltul unghiei. Unghia ta a crescut in carne de asta te doare si are infectie., dupa ce vei taia coldul atent, dezonfecteaza rana cu apa calduta si sapun... Sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

E posibil sa-ti fi intrat o unghie in carne. Daca e naspa, du-te la doctor, daca nu incearca sa inmoi unghia in apa si sa tai coltul respectiv.

| stefania94 a răspuns:

Ori ti-a intrat vreun colt in carne, ori ti-ai taiat vreun colt prea rau. Si s-a infectat! Apasa bine, sa iasa infectia si da-i cu alcool sanitar sau putin parfum.

| CiprianDCY a răspuns:

Nu ti-ai taiat corect unghia. Se numeste paranitiu. Asteapta pana creste la loc unghia. Stiu doare ingrozitor.

| vsaengsnb a răspuns:

Pune degetul intr-un pahar cu apa rece pentru amortirea degetului dupa care cauta cu o unghiera coltul si incearca sa il tai dupa care pune ceva sa dezinfectezi acolo dupa ce coltul a fost taiat din carne, pune apa oxigenata ceva si evita purtarea incaltamintei stramte, daca o sa te doara la fel de tare trebuie sa te duci la un doctor fara sa iti fie rusine, cu totii avem probleme de genul asta.