| Soarecul1234 a întrebat:

Ce se invata la profilul filologie? Dar la stiinte sociale? Care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Filologia se bazeaza mai mult pe limbile straine,daca dai a filologie poti devenii profesor,traducator, jurnalist etc. In Stiintele Sociale inveti mai mul istoria,geografia, eu am facut Stiinte Soiale si am dat bacul din Roamana,Istorie si Geografie nu foarte greuwinking,dupa ce termini stiintele sociale poti devenii avocat, jurnalist, judecator, studii europene, studii politice etc. Avantajul este ca nici la Filo si nici ST.SOciale nu dai bacul la mate.

2 răspunsuri:
| Darius392 a răspuns:

La filologie se bazeaza pe limba romana, limba engleza/franceza/sau alta limba straina si istorie. dupa 2 ani de liceu nu mai faci matematica, pe cand la stiinte faci matematica pana la sfarsitul liceului, iar materiile in plus sunt logia, sociologia, filosofia si parca psihologia

| didi97bug a răspuns:

Buna! La filo, baza este pe romana, istorie, o limba straina. faci mate doar in a9a si a10a si dai teza la latina. La stiinte sociale faci mate pana in a 12a si dai teza la logica (in a9a), la psihologie, sociologie si filosofie. Cam asta e. Sper ca ti-am fost de ajutor!