| anonim_4396 a întrebat:

Cum este profilul de stiinte sociale? Este vreo diferenta dintre stiinte sociale si filologie? Daca da, care profil ar fi mai "usor/accesibil"?

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Diferente : la filologie exista mai multe ore de limbi straine: engleza si franceza + 2 ore de latina iar dupa clasa a 10a nu mai faci bio, chimie, fizica, mate, in timp ce la sociologie ai mai multe ore de istorie si geografie si 5 ore de romana si mai ai 2 ore de matematica

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Da, mare diferenta.
La stiinte sociale se pune accent pe istorie, logica, etc. iar la filologie pe limbile straine. Ca dificultate nu stiu care ar fi mai grea pentru ca difera in functie de ce materii le stapanesti mai bine.

| user123654 a răspuns:

Dacă n-ar fi nicio diferență între științe sociale și filologie, de ce crezi că ar avea două denumiri?