| DenizAndreea a întrebat:

Cu cât sunt plătiți medicii rezidenți în anul 1, 2,3,4?

Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Poate să ajungă și la peste 8000 de lei, depinde de anii de lucru și de persoana în baza la cât și cum lucrează, cu cât este mai disponibil și mai cu experiență cu cât e plătit mai bine.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de specialitate si nivelul spitalului unde lucreaza. "Salariile medicilor rezidenţi încadraţi în unităţile clinice încep, în primul an de rezidenţiat, de la 5.700 de lei brut, în anul al doilea cresc la 6.100 de lei, iar în anul al treilea la 6.700 de lei. Salariul unui medic rezident în anii 4-5 este de 7.300 de lei, iar în ani 6-8 de 7.900 de lei. Pentru rezidenţiatul în medicină dentară, salariul unui medic rezident în primul an este de 5.700 de lei, în anul al doilea creşte la 6.100 de lei, iar în anul al treilea, ultimul pentru această specializare, ajunge la 6.700 de lei."
https://bit.ly/2Uuteu5

| alina2k18 a răspuns:

Depinde de specializare si de centrul in care isi face rezidentiatul.
De LA MINIM 4500 ron incepe salariul, plus garzi platite din anul 3 parca + sporuri in functie de sectie.
Una e sa faci rezidentiatul pe chirurgie in spital judetean/de urgenta si alta pe dermatologie, sunt salarii diferite.

| Furnicuta000 a răspuns:

S-a dus vremea in care medicii rezidenti mureau de foame. Acum e mai greu sa gasesti post, ca de salariu nu trebuie sa iti faci griji